Атина – После готово десетодневне паузе када је на грчка острва пристигло само педесетак миграната, ситуација се последњих дана погоршава и број долазака повећава. Обалска стража је недалеко од Лезбоса јуче спасла чамац са 60 миграната, данас са преко 70 људи. Појачана је контрола и патролирање што ,међутим, кријумчаре неће спречити да чамце са људима остављају на мору. Постоје претпоставке да турска страна престала да контролише пребацивање миграната на грчка острва где је већ преко осам и по хиљада миграната у прихватним центрима.
Све чешће је незадовољство локалног становништва које је протеклих дана бурно реаговала на могућност да се на Лезбосу изгради допунски прихватни центар. Боравак толиког броја миграната на острвима као што је Лезбос и Хиос, где их је укупно око седам хиљада је, практично, у потпуности уништио туризам који је за острвљане био једини извор прихода.
Последице ће се осетити и у другим деловима Грчке где је концентрација миграната велика, као што је Поликастро, где их је преко четири хиљаде, као и у комплетној солунској регији.
Према званичним информацијама из полицијских структура, биће потребно најмање годину дана да се реше сви случајеви, испитају захтеви за добијање азила и добије коначна слика. Последњих недеља битно је убрзан процес како би се ово питање решило бар за оне мигранте који су у Грчку ушли до 20. марта, када су ЕУ и Турска потписале споразум о контроли миграције и реадмисији. Наставља се и са притисцима да европске земље приме већи број миграната који испуњавају услове за азил. Таквих је тренутно на територији Грчке 5277, али Европа пристаје да прими 4468.
Грчка полиција има тежак посао да у свим камповима и прихватним центрима изврши контролу и спроведе претходну регистрацију после које се установљава да су многима већ истекли документи за привремени боравак. Такође, многи мигранти накнадно подносе захтеве за азил што додатно отежава и одуговлачи цео процес.
Штрајк у Пиреју осам крузера оставио без сервиса
Шеснаест хиљада путника из целог света, који су одмор проведе на крстарењу, заробљени су у пирејској луци, у којој бродови „грдосије”, због штрајка лучких радника, не могу да буду сервисирани.
Реч је о осам круизера од којих само два која припадају агенцији „Принцес круисис“ и „Ројал карибиан“ имају по 3.500 путника. Ови бродови због своје величине могу да буду сервисарни само у пирејској луци, што значи да ће док штрајк незадовољних лучких радника не буде обустављен, имати проблема са доставом хране, евентуалним техничким интервенцијама на самом броду. Такође, бродови се суочавају са немогућношћу укрцавања и изношења путничких пртљага за путнике који из Атине крећу на крстарење, или ту треба да остану.
Шест мањих круизера који припадају „Holand Amerika “ продужиће до луке Нафлио и Лаврио где ће бити сервисирани. Међутим, у јеку туристичке сезоне овакви поступци запослених у луци директно штете имиџу Грчке, која се ове године, наводно, бори за сваког туристу. Незадовољни радници који протествују због приватизације луке која ће већим делом прећи у руке кинеске компаније „Cosco”, поручују да неће одустати од својих намера без обзира на штету коју наносе Атини.
У међувремену, Михалис Номикос, председник компаније „Дономис круз сервиси“ која представља неколико највећих компанија за крстарење, истиче да ће убудуће многе компаније изменити своју уобичајену маршуту и заобићи атинску луку Пиреј као главни центар. Такође, како каже, врло је могуће да до измена дође одмах и за бродове који су већ кренули на крстарења.
Аутор: Јасмина Павловић Стаменић, Политика
Eh Erdogan pravi majmune,…, drugi su ih napravili, valjda?!