Цене основних животних намирница у наредном периоду требало би да буду стабилне, док ће поскупети неке врсте кућне хемије, козметике и пива. Скупо рано воће и поврће на пијацама последица је неповољних климатских услова и хладноће у претходним месецима, што је повећало трошкове производње, тврде стручњаци.
– У наредном периоду треба рачунати на смиривање цена воћа и поврћа, очекујемо знатно повољније климатске услове, што ће све заједно допринети нижим ценама, приступачнијим за џеп просечног потрошача – рекао је за Тањуг експерт у Привредној комори Србије (ПКС) Војислав Станковић.
Он је рекао да се може очекивати мање поскупљење свињског меса, од три до пет одсто, у јулу месецу због новог циклуса това.
Треба очекивати и стабилне цене уља, брашна и шећера. У већим трговинским ланцима тврде да нема назнака за било какве промене цена основних животних намирница изузев уља које би требало да појефтни.
Очекује се поскупљење производа из категорије производа личне хигијене од 3,5 до 8,5 одсто док ће цене неких врста пива бити веће за два одсто.
Према подацима Републичког завода за статистику цена килограма јунећег меса у Србији почетком маја износила је 469 динара у Зрењанину до 589,90 динара у Врању. Свињско месо је коштало од 370 динара по килограму у Шапцу до 465 динара у Лесковцу.
Телетина је била најјефтинија у Зајечару и Зрењанину где је коштала 649 дин за килограм, а најскупља у Нишу где је износила 950 динара.
Становници Смедерева су свеже пилеће месо плаћали 220 динара по килограму, а Ужичани 400 динара. Цена килограма шарана била је од 325 динара у Нишу до 489 динара у Зајечару.
На зеленим пијацама у Србији последњих 10 дана маја, килограм краставца најчешће је коштао 100 динара колико и старог кромпира док је за исту меру младог кромпира требало платити од 120 до 200 динара. Купус је коштао 70 динара за килограм, парадајз 130 динара, а пасуљ око 250. Јагоде су коштале између 120 и 180 динара по килограму, трешње 150, ораси 1.000, јабуке зависно од врсте од 100 до 120 динара.
Танјуг