ОДБОР за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу усвојио је предлог закона о несталим бебама и упутио га Скупштини на разматрање. Како “Новости” сазнају, на њега је стигло 30 амандмана, а очекује се да посланици о њима расправљају и усвоје закон пре краја године.
– Осим што прилази овој материји на ефективан начин, предлог има велики значај и због става Комитета министара Савета Европе о неопходности усвајања.
Закон каже да ће се докази о судбини новорођенчади за коју се сумња да су нестала, изводити у судском поступку, пред четири виша суда (Београд, Ниш, Нови Сад и Крагујевац). У оквиру МУП биће одређени посебно обучени полицијски службеници, који ће обављати истрагу по захтеву суда.
Право да поднесе предлог суду има родитељ несталог детета, а ако родитељи нису живи, брат, сестра, деда или баба. За подношење предлога, али само када то чини родитељ, неопходно је да се раније обраћао државним органима или породилишту. Предлагач је ослобођен плаћања судске таксе и може добити бесплатну правну помоћ.
Уколико прихвати предлог, суд решењем утврђује шта се са дететом десило – да ли је умрло и како, или је живо. Ако то не може да утврди, констатује се да није могуће утврдити статус. Право на накнаду до 10.000 евра добијају сви родитељи и сродници уколико је суд усвојио предлог.
Фото А.Станковић
Горан Филиповић, из Београдске групе родитеља, каже да не постоје амандмани који би могли да поправе овакав предлог закона:
– Бојимо се да ће резултат свих истрага бити да је немогуће утврдити судбину детета и да ће бити закључене исплатом одштете. О даљим акцијама одлучићемо до краја недеље.
Закону се противи и Радиша Павловић, члан Владине комисије за нестале бебе и председник Удружења “За истину и правду о бебама”:
– Ово је супротно ономе што смо се договорили са Бацковићем и омбудсманом Пашалићем. Не верујемо корумпираном правосуђу. Тајни центри моћи покушавају да прекину истраге које су започете. Родитељи су уједињени против овог закона и уздамо се у то да га председник Вучић неће потписати. Верујемо само њему, и министру и директору полиције Стефановићу и Ребићу.
ИЗ БУЏЕТА 876 МИЛИОНА
У БУЏЕТУ Србије предвиђено је 876 милиона динара за спровођење закона. Од тога, 70 милиона је потребно за покриће трошкова судског поступка, а 806 за исплату одштета родитељима.
В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ, Новости.рс
Au, ja pomenutom olosu ne bih verovao ni jednu jedinu rec. Gresite ljudi, prevarili su vas i prevarice vas opet.