Економија

Нови закони које доносе НАПРЕДНИ у 2014. гасе преко 100.000 радних места

Прибојавамо се да ће догодине бити затворено око 10.000 предузетничких радњи и микропредузећа, уз губитак око 40.000 радних места, а све због примене усвојених и најављених пореских закона, изјавио је јуче Драгољуб Рајић, директор Уније послодаваца Србије. На конференцији за новинаре Рајић је рекао да ће применом тих измена пореско оптерећење предузетника бити повећано за 35 до 40 одсто.

Да је привреда питана, до тога не би дошло, казао је Рајић.

Порез на имовину у 2014. години обрачунаваће се на основу тржишне вредности некретнине, рекао је Рајић. Одређиваће га Пореска управа по стопи од 0,4 одсто, што ће садашњи издатак привреде по том основу повећати од три до 15 пута.

За наведену „новину” није одговоран садашњи министар финансија, напоменуо је Рајић. На предлог садашњег Министарства финансија укинут је порески кредит, то јест умањење пореза на добит по основу улагања у куповину нове опреме. Укидањем ове олакшице малим и средњим предузећима је отежано да куповином модерне опреме смањују заостајање за конкуренцијом и повећавају извоз.

Додатни трошак за предузетнике биће обавеза куповине уређаја који ће се уграђивати на фискалне касе како би се Пореској управи омогућила контрола наплате пореза на додату вредност. Рајић тврди да ће куповина додатне опреме бити узалудна, јер она неће моћи да ради зато што у већем делу Србије нема такозваног широкопојасног интернета.

Перо Шкобић, генерални секретар Савеза рачуновођа и ревизора Србије, рекао је да ће примена новог закона о рачуноводству, донетог на основу неважећих директива ЕУ и предложених подзаконских аката у првих годину дана додатно оптеретити привреду са 180 милиона евра, а сваке наредне за додатних 30 милиона евра.

Савез рачуновођа и ревизора Србије упутио је писмо министрима финансија и привреде и упозорио их на погубна решења подзаконских аката у рачуноводству, који ће још више угрозити и онако урушен систем финансијског извештавања и додатно оптеретити привреду, друга правна лица и пореске обвезнике.

Последњих 15 година, указао је Шкобић, у Србији се рачуноводствени прописи доносе под притиском консултантских кућа које остварују профите управо захваљујући лошим прописима. Професионална регулатива и професионалне рачуновође као носиоци квалитета финансијског извештавања искључени су из Закона о рачуноводству и дата је могућност свим лицима да воде пословне књиге и састављају финансијске извештаје.

Урушен је систем финансијског извештавања, упозоравао је надлежне Савез рачуновођа и ревизора Србије. Последице су, како се јуче чуло: неповерење у финансијске и ревизорске извештаје, корупција, утаје пореза, злоупотреба у привреди, пљачке имовине, прања новца и друге криминалне радње. Због одсуства надзора и контроле и незаштићености рачуноводствене професије, имамо „финансијско извештавање у зони сиве економије”.

 
А. Микавица
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!