Овим законом, уколико он буде усвојен, престаће да важи Закон о забрани изградње нуклеарних електрана
Министарство рударства и енергетике, у сарадњи са Привредном комором Србије, организовало је данас Јавну расправу о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о енергетици, која је почела 21. августа и трајаће до 10. септембра.
Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић изјавила је да су измене закона дуго припремане, како би се омогућило преношење пакета за интеграцију електричне енергије које садржи девет прописа Европске уније, а који треба да омогући спајање тржишта рлектричне енергије, транзицију ка чистим изворима енергије и сигурно и доступно снабдевање грађана и привреде.
Попусти у право време
Према њеним речима, овим законом, уколико он буде усвојен, престаће да важи Закон о забрани изградње нуклеарних електрана.
Истиче да се изменама уређују главни кораци у потенцијалној мирнодопској примени нуклеарне енергије у Србији на основу смерница Међународне агенције за атомску енергију, као и да се ти кораци које преписује агенција односе на испитивање оправданости приступа развоју нуклеарне енергије, што подразумева анализу техничко-технолошких, правних, економских, финансијских и других захтева и израду неопходних анализа и информисања јавности.
„Други корак односи се на свеобухватне анализе и израде мапе пута за спровођење програма нуклеарне енергије, закључено са израдом стратегије мирнодопске примене нуклеарне енергије. Трећи корак представља спровођење програма, односно пројектовање, изградња нуклеарних електрана и почетак производње енергије“, објаснила је министарка.
Ђедовић Хандановић истиче да је основни циљ новог закона обезбеђивање веће сигурност снабдевања електричном енергијом.
„Сведоци смо недавне хаварије која је погодила регион, а ми смо успели да сачувамо стабилност. Да бисмо се боље припремили за будућност потребна нам је сарадња и на регионалном и на европском нивоу“, рекла је Ђедовић Хандановић.
Министарка истиче да се наша земља интегрише у европски систем безбедности, те да се дефинишу поступања Владе, али и ресорног министарства у случају електроенергетске кризе.
„Радићемо на оснаживању и заштити крајњих купаца, кроз дефинисање енергетског сиромаштва и стварање услова за оснивање и за деловање енергетских заједница, али и права на напредне мерне системе, односно паметна бројила. У оквиру модернизације дистрибутивне мреже, коју смо започели пре мање од годину дана, до сада смо реконструисали 2500 км нисконапонске мреже, више од 720 трансформатора је замењено, а уграђено је више од 500.000 дигиталних бројила“, казала је министарка.
Законским изменама, према њеним речима, обухваћен је и рад преносног система у вези са расподелом капацитета и уклањање загушења на мрежи уз накнаду.
„У дистрибутивном систему новине се тичу пре свега прикључивања јавних и приватних пуњача електричних возила на дистрибутивни систем, а то знамо да нам је важно због електрификације саобраћаја, али и због тога што планирамо да инсталирамо пуњаче на аутопутевима и путевима широм Србије, као и управљање објектима за складиштење електричне енергије. Унапређена су и правила за прикључење електрана на дистрибутивни систем кроз тзв. временски прозор за истовремену обраду захтева за прикључење, обавеза израде студије прикључења, банкарске гаранције, као и процедуре за прикључење“, навела је Ђедовић Хандановић.
Измене закона предвиђају и доношење стратегије развоја и употребе водоника, као и стратегију развоја производње и употребе топлотне енергије.
„Уводе се први пут лиценце за складиштење електричне енергије, а с друге стране ослобађају се лиценцирања произвођачи електричне енергије за сопствене потребе, без обзира да ли се вишак произведене енергије враћа у систем“, казала је Ђедовић Хандановић.
„Уводи се и могућност да снабдевање крајњих купаца електричном енергијом обавља сам произвођач на основу уговора о откупу електричне енергије са физичком испоруком. То је посебно важно за компаније које желе да смање свој угљенични отисак и да више користе зелену енергију. Такође новина је и обавезна сертификација инсталатера система обновљивих извора енергије, што ће бити пре свега за крајње купце додатна гаранција у погледу и квалитета радова, али и опреме“, рекла је она.
Mинистарка додаје да је фокус да се сваки корак у свакој фази спроведе максимално одговорно и квалитетно.
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж истакао је се сви глобално налазимо на прекретница по питању енергетске безбедности.
„Овај закон омогућава компанијама да несметано уђу у квалитетну енергетску ефикасност и сами учествују у производњи електричне енергије“, рекао је Чадеж.
Када је реч о нуклеарној енергији и обновљивим изворима, он истиче да је важно на време обезбедити одговарајуће кадрове и експертизу.
„Привредна комора је заинтересована да буде место и део заједничких напора министарства и компанија у дизајнирању енергетске будућности“, поручио је Чадеж.