Србија

НР Кина: Србији широм отворена наша врата

“Кинеско руководство посвећује велику пажњу кинеско-српским односима и спроводи практичне мере које непрестано јачају традиционално пријатељске везе двеју земаља“, истиче у разговору за “Вечерње новости“ амбасадор Кине у Србији Џанг Вансјуе.

Објашњавајући разлоге којим се руководио Пекинг за успостављање стратешког партнерства са Србијом, Џанг наглашава слична историјска искуства, комплементарност економско-трговинске сарадње, заједничке погледе на бројна међународна и територијална питања, противљење мешању других земаља у унутрашњу политику.

– Србија је веома важна земља Западног Балкана која у политичкој, економској, дипломатској и другим сферама има значајан регионални утицај. Промоција сталног развоја кинеско-српског стратешког партнерства не само да је на добробит кинеско-српских односа, већ и светског мира, развоја и сарадње.
За коју врсту пројеката је Кина посебно заинтересована у Србији, када би они, и под којим условима, могли да се реализују?

– Србија има изузетну предност географског положаја, а квалитет радне снаге је висок. Уз убрзани процес придруживања ЕУ и економски развој, захтеви за изградњу инфраструктуре се повећавају, а реформе и модернизација индустријске структуре добија на важности. Србија је спремна да уложи позитивне напоре за повећање извоза, привлачење страног капитала и развој економије. Истовремено, Кина убрзано мења начин економског развоја и подржава предузећа да развију стратегију „излажења на страна тржишта“. Стога две земље, у вези с питањем економске сарадње, имају све више заједничких тачака. Потенцијал за сарадњу је велик и има добру перспективу. Кина жели да, на основу радних пројеката моста Земун-Борча и термоелектране Костолац, уради добар посао, као и да учествује у преговорима о пројектима изградње путева, мостова, електрана и других објеката инфраструктуре и области енергетике, али и у истраживању најновијих технологија, економији, пољопривреди.

[quote]

Хашки спорови

Како сагледавате последице ослобађајућих пресуда хрватским генералима и бившем команданту ОВК у Хашком суду и да ли Кина сматра да би требало нешто променити у вези са судом који су основале УН?
– Кина је увидела да су одлуке хашког суда проузроковале спорове, истичући да рад трибунала треба да буде праведан, самосталан и на принципима владавине права, да гарантује судску правду и даје позитиван допринос миру и помирењу народа на простору бивше Југославије.

[/quote]

 

Колико је Србија значајна за пласирање кинеске робе?

– Обим трговине се непрестано проширује, и изузев 2009, због утицаја светске економске кризе, сваке године се одржава двоцифрени раст. За Кину, потенцијал кинеско-српске трговине је прилично велик и један је од значајнијих чинилаца стратегије мултиполарног тржишта. Са друге стране, Србија је потписница споразума слободне трговине Централне Европе. Истовремено је са Русијом и другим земљама потписала споразум о слободној трговини. Побољшање кинеско-српске трговине може да помогне повећању целокупног нивоа трговине Кине и земаља у овим регионима.
Где видите простор за продор српских производа и предузећа на кинеско тржиште?

– Кина има 20 процената светског становништва, БДП по становнику је виши од 5.000 америчких долара и земља је ушла у кључну фазу повећања потрошње. Отворила је домаће тржиште и створила добре прилике за друге земље. Србија има добру основу у аутомобилској индустрији, машиноградњи, прехрамбеној индустрији, пољопривреди. Кинеска влада не спроводи никаква ограничења увозу из Србије. Уз учешће на сајмовима у Кини, на којима су добродошла, српска предузећа могу да представе производе, повећају извоз у Кину, побољшају трговинску структуру и поспеше развој трговине у обема земљама.
Који су стратешки интереси Кине за улагања на Балкану, осим Србије, и у Румунију, Албанију, Бугарску, Турску, као и у инфраструктуру и технологију источне и централне Европе?

– Земље централне и источне Европе су богате природним ресурсима, економска основа је пристојна, квалитет радне снаге релативно висок, све је више потенцијала економског раста, а у области путева, железница, лука, електрана и других сегмената инфраструктуре, потражња је велика. Целокупним развојем сарадње централне и источне Европе са Кином прошириће се њени утицаји. Та сарадња одиграла би непроцењиву улогу у покретању економског раста, повећању запошљавања и побољшања животног стандарда и била важан део целокупних кинеско-европских односа.
Да ли се пред растућим бројем оних који уче кинески језик у Србији отвара перспектива усавршавања у Кини?

– Како би се унапредила пријатељска сарадња са земљама централне и источне Европе, укључујући и Србију, кинески премијер Вен Ђиабао је у априлу изнео 12 инцијатива, међу којима су и стипендије за 5.000 особа у наредних пет година. Обе стране ће да организују и форуме културне сарадње, дијалог о образовним политикама, форуме младих политичара… Очекујемо да ће се Срби активно такмичити за место међу стипендистима и учествовати у пројектима.
Да ли се у Кини очекују промене, и какве, после избора новог руководства?

– После 18. националног конгреса Комунистичке партије, Кина ће закорачити у нови циклус економског развоја. Овај врло важан конгрес у моменту кад Кина улази у одлучујућу фазу изградње умерено просперитетног друштва, веза је између прошлости и будућности земље, после успешно обављене транзиције власти. Наставићемо да идемо путем развоја социјализма са кинеским карактеристикама, следимо концепт научног развоја и улажемо напоре ради постизања сваког циља економске, политичке, културне и друштвене изградње еколошке цивилизације. Према утврђеним циљевима, до 2020. године кинески БДП и доходак по глави становника ће се у односу на 2010. годину дуплирати.

Дијалогом до прихватљивог решења

Кину и Србију повезује став о поштовању територијалног интегритета и државног суверенитета. Колико развој ситуације у вези са Косовом и Метохијом доприноси поштовању тог принципа и како утиче на сличне ситуације у свету?
– Кина се доследно залаже за поштовање суверенитета и територијалног интегритета Србије, као и, у складу са Резолуцијом 1244 СБ УН, за вођење дијалога у циљу проналажења решења прихватљивог за обе стране. Кинеска делегација је више пута на заседању Савета безбедности УН, када је било речи о питању Косова, подржала гледишта и залагања српске стране. Дијалог око неких питања већ је постигао известан напредак. Надамо се да ће све стране да интензивирају напоре и наставе да унапређују процес дијалога. Чврсто штитимо национални суверенитет, безбедност и развојне интересе.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!