Београд — У Србији ће се од 2015. преиспитивати одлука о мораторијуму на изградњу нуклеарних електрана у нашој земљи, изјавио је председник САНУ Никола Хајдин,
Хајдин је рекао да тај мораторијум не спречава суседне државе да користе постојеће и планирају градњу нових таквих постројења.
Коришћење нуклеарних електрана је безбедније од других постројења за добијање енергије, истакнуто је у САНУ на скупу “Човек и животна средина”.
“Безбедност рада нуклеарних електрана, а посебно безбедно складиштење и трајно одлагање нуклеарног отпада, битни су фактори при одлучивању да ли ће Србија градити сопствене или заједничке нуклеарне електране у суседним државама”, рекао је Хајдин.
Поред неопходног даљег развоја мрежа термоелектрана и хидроелектрана императив постају, према његовим речима, нове технологије чији је циљ да знаћајно повечају учешће обновљивих извора енергије у укупном енергетском билансу.
Он је рекао да се на почетку трећег миленијума човечанство суочило са повећаним потребама за енергијом, као и последицама по животну средини, као резултат производње различитих видова енергије неопходних да би се те потребе задовољиле.
“Док с једне стране интезиван технолошки развој и раст животног стандарда захтевају све већу потрошњу енергије, с друге стране готово трећина човечанства не користи благодети електричне енергије”, истакао је Хајдин.
У нашој земљи је донет мораторијум на изградњу нуклеарки и учешће у нуклеарним пројектима до 2015. године. Сличне мораторијуме су увеле и многе друге земље након несреће у Чернобилу у Украјини у априлу 1986. године.
Танјуг