Србија

НВО оклеветале Србију Стејт дипартменту

Скандалозно: Податке пуне лажи и грешака о верским слободама у Србији Стејт дипартменту слале овдашње НВО. Држава сваке године указује на грешке у извештају о верским правима, али примедбе не буду уважене

СТЕЈТ дипартмент у годишњем извештају о верским правима у свету оптужује Србију за непоштовање верских права и слобода, а за такву тврдњу смо – сами криви! Државна администрација САД је податке за извештај о верским слободама, у коме постоји низ неистина о стању у Србији, добијала из српских невладиних организација.

Представници бившег Министарства вера кажу да из године у годину шаљу примедбе на пристрасне и нетачне извештаје, али да мало која њихова замерка буде усвојена. Да је, осим извора из Министарства вера, Стејт дипартмент извештај саставио на основу података НВО из Србије, потврдио нам је и Александар Раковић, бивши координатор Међурелигијског савета Министарства вера.

– На сваки извештај последњих година писали смо примедбе, слали праве информације, али и у следећим извештајима исте грешке су се понављале – каже Раковић, за „Новости“. – Дали смо им списак цркава и верских заједница, али га, очигледно, нису користили. Наводи се, на пример, да у Србији слободно делује Грчка православна црква, која овде нема ниједног свештеника, нити је икад затражила регистрацију. Исто кажу и за Македонску православну цркву, која, такође, није поднела захтев за регистрацију. Помињу се неке верске заједнице које су, наводно, одбијене за регистрацију, а оне се и не пријављују, јер не могу да испуне елементарне услове, попут оног да је потребно да имају стотину верника.

У америчком државном извештају пише и да Устав и закони у Србији ограничавају верске слободе, као и да постоји друштвена дискриминација заснована на религијској опредељености или веровањима. Са друге стране, тврде да привремене институције у Приштини у принципу поштују верске слободе предвиђене Уставом и законима.

СТАВ АМЕРИКЕ НЕ ТРЕБА ОДБАЦИТИ ВЕРСКИ аналитичар Живица Туцић има сасвим другачији став и каже да „може да нам се допада или не, али то је став Америке, која не разликује мале и велике цркве“. – Можда је став о Србији прејак, а о Косову преблаг, али то је државни документ, утиче на њихову државну политику и не смемо га багателно одбацити – каже Туцић.

– Указивали смо на пропусте о ситуацији на КиМ. Просто је невероватно да се верске слободе на Косову и Метохији приказују у позитивном, а у Србији у негативном светлу – сматра Раковић. – Приказали су, чак, да су напади на цркве и вернике дело малолетних пљачкаша. То је бесмислено. Реч је о системским притисцима и константној дискриминацији српског народа и Цркве, која полази од врха тзв. косовских институција и спроводи се као по команди.

Он додаје да је сваки од извештаја Стејт дипартмента последњих година писан пристрасно и да су тенденциозно приказани непостојећи примери верске дискриминације у Србији.

Са тим се слаже и проф. др Богољуб Шијаковић, бивши министар вера, који каже да је Америка унапред донела свој став и да примедбе Србије једноставно нису уважене.

– Реч је о политици. Последње две године чак су мало и ублажавали извештај и мислио сам да су коначно престали са том политиком, али овим новим документом поново креће стара прича – каже проф. Шијаковић. – Испада да је свугде све у реду осим у Србији.

Он објашњава да је једини верски проблем у Србији унутар исламске заједнице, али ту држава не може да се меша.

– Ако неко напише графит који вређа нечија права, па тога има свакодневно на целој планети. То нити је дело државе, нити друштва, већ неког појединца, хулигана – додаје Шијаковић.

И његов наследник у министарству Срђан Срећковић оцењује да верска права нису угрожена и да, чак, мале верске заједнице добијају пропорционално више средстава из буџета, него СПЦ.

– Ни став да постоји протекција СПЦ не стоји – додаје Срећковић. – А о томе колико има верских слобода на КиМ најбоље говори чињеница да су нам манастири и цркве опасани жицом и да их чувају страни војници.

МАНТЕРОВА ДЕПЕША НА “ВИКИЛИКСУ“

ДЕПЕША коју је бивши амбасадор САД Камерон Мантер послао у Вашингтон након објављивања извештаја о верским правима за 2007. нашла се на „Викиликсу“. У Мантеровом извештају наводи се да је извештај бурно примљен у Министарству вера и српским медијима, наводећи појединачно како је који медиј извештавао. Он говори и о састанку са представницима Министарства и њиховим замеркама. Износи и свој коментар у коме, између осталог, каже да је српски Закон о црквама и верским заједницама дискриминаторски.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!