Оно што није откривено о разговорима Путина и Помпеа је вишеструко фасцинантније од онога што је постало доступно јавности
Чак и иза густе магле дипломатије, преклапајући састанци америчког државног секретара Мајка Помпеа са председником Путином и министром спољних послова Сергејем Лавровим у Сочију пружају доста геополитичког материјала. Помоћник руског председника Јури Ушаков је дао све од себе да углади оно непоправљиво, признавши да на преговорима „и даље нема пробоја“, али су макар САД „демонстрирале конструктиван приступ“.
Путин је рекао Помпеу да је након свог 90 минута дугог телефонског разговора са Трампом, који је иницирала Бела кућа, а који је Ушаков описао као „веома добар“, руски председник „стекао утисак да је његов амерички колега наклоњен обнављању руско-америчких односа и контаката како би питања од узајамног интересовања била заједнички решена“.
То имплицира затварање „Русијагејта“. Путин је рекао Помпеу, на нимало двосмислен начин, да се Москва никада није мешала у америчке изборе, као и да је Малеров извештај доказао да није било повезаности између Кремља и Трампове предизборне кампање. Ово се надовезује на чињеницу да је „Русијагејт“ у више наврата раскринкан као неоснован од стране најбољих независних америчких истраживача, као што је VIPS група.
„ИНТЕРЕСАНТАН“ РАЗГОВОР О ИРАНУ
Хајде да укратко прегледамо оно што је јавности саопштено о дискусијама поводом неколицине (врућих и хладних) фронтова конфликта – Венецуели, Северној Кореји, Авганистану, Ирану.
ВЕНЕЦУЕЛА
Ушаков је поновио став Кремља: „Било какви кораци који би могли да испровоцирају грађански рат у тој земљи су неприхватљиви“. Будућност председника Мадура по свему судећи није била тема дискусије. То нас тера да се присетимо скорашњег самита Арктичког савета. И Лавров и Помпео су били тамо. Ево значајне размене речи одатле:
Лавров: Верујем да ви не представљате јужноамеричи регион, зар не?
Помпео: Ми представљамо читаву хемисферу.
Лавров: Ах, значи хемисферу. А шта онда Сједињене Државе раде на источној хемисфери, на пример у Украјини?
Помпео није одговорио.
СЕВЕРНА КОРЕЈА
Иако препознајући да је Трампова администрација „генерално спремна“ да настави да ради са Пјонгјангом, упркос застоју са прошлог састанка, Ушаков је још једном поновио став Кремља: Пјонгјанг се неће повиновати „било ком облику притиска“, а Северна Кореја жели „да јој се приступа с поштовањем“ и међународним безбедносним гаранцијама.
АВГАНИСТАН
Ушаков је истакао да је Москва веома свесна да талибани постају све јачи. Према томе, једини излаз је да се пронађе „баланс снаге“. У Москви је 25. априла одржан круцијални трилатерални састанак на којем су учествовале Русија, Кина и САД, а са ког су талибани позвани да отпочну преговоре са Кабулом што пре.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров и државни секретар САД Мајкл Помпео са делегацијама током преговора у Сочију, 14. мај 2019.
ИРАН
Ушаков је рекао да се о JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action – званични назив Иранског нуклеарног споразума на енглеском језику, прим. прев.) само „кратко дискутовало“. Све што је рекао је да је разговор био „интересантан“.
Какав грандиозни еуфемизам. Москва је екстремно узнемирена поводом могуће дестабилизације Ирана која би довела до слободног транзита џихадиста из каспијске регије ка Кавказу.
То нас доводи до сржи проблема. Дипломатски извори из Русије и Ирана потврђују – незванично – да су се између три стуба евроазијске интеграције – Русије, Кине и Ирана – водили тајни преговори о кинеским и руским гаранцијама у случају да нагон Трампове администрације да се Техеран задави санкцијама прерасте у нешто још горе.
О овоме се дискутује на највишим нивоима у Москви и Пекингу. Укратко: Русија и Кина неће дозволити да Иран буде уништен. Али савршено је разумљиво што Ушаков не дозвољава да та информација процури на обичној конференцији за медије.
ВАНГ ЈИ И ДРУГИ ДОГОВОРИ
Оно што Ушаков није открио је, међутим, вишеструко фасцинантније од онога што је постало доступно јавности. Апсолутно нема шансе да се такође није разговарало и о руском хиперсоничном наоружању, као и о кинеским ракетама средњег домета које су способне да погоде било коју америчку базу подигнуту у циљу опкољавања или обуздавања Кине.
Главна прича заправо није она на релацији Путин-Помпео или Помпео-Лавров у Сочију, него Лавров-Ванг Ји (кинески министар спољних послова) дан раније у Москви. Амерички инвестициони банкар који послује у Русији ми је рекао: „Обрати пажњу како је Помпео као без душе отрчао у Сочи. Ми смо уплашени и пренапрегнути“.
Дипломате су касније приметиле: „Помпео је после састанка деловао свечано. Лавров је звучао веома дипломатично и смирено“. У водећим дипломатским круговима Москве није тајна да је кинески Политбиро одбацио настојања председника Сија Ђинпинга да се пронађе компромис поводом Трампове тарифне офанзиве. Тензије су биле видљиве у Помпеовом држању.
У контексту садржајности, невероватно је како су Лавров и Ванг Ји разговарали буквално о свему: Сирији, Ирану, Венецуели, Каспијској регији, Кавказу, Новом путу свиле (BRI), Евроазијској економској унији (ЕАЕУ), Шангајској организацији за сарадњу (ШОС), ракетама, нуклеарној пролиферацији.
Или, како би то Лавров дипломатски рекао: „Генерално гледано, сарадња Русије и Кине је један од кључних фактора одржавања међународне безбедности и стабилности, и успостављања мултиполарног светског поретка… Наше државе тесно сарађују у бројним мултилатералним организацијама, укључујући УН, Г20, ШОС, БРИКС и РИК [трилатерални форум Русије, Индије и Кине], а радимо и на усаглашавању интегративних потенцијала ЕАЕУ и Иницијативе појас и пут, уз могуће успостављање великог евроазијског партнерства“.
Стратешко партнерство је синхронизовано поводом Венецуеле, Сирије, Ирана, Авганистана – сви они желе решења која би донео ШОС. А поводом Северне Кореје, порука није могла бити снажнија. Након разговора са Ванг Јием, Лавров је изјавио да су се контакти између Вашингтона и Северне Кореје „наставили у складу са планом који смо саставили заједно са Кином, од мера за изградњу поверења, до даљих директних контаката“.
Ово је отворено признање да Пјонгјанг добија главне савете од стратешког тандема Русија-Кина. А има тога још: „Надамо се да ће у једном тренутку бити постигнут свеобухватан договор о денуклеаризацији Корејског полуострва и стварање система мира и безбедности у Североисточној Азији, што би укључивало и конкретне, чврсте гаранције за безбедност Северне Кореје“.
У преводу: Русија и Кина неће дићи руке од гарантовања безбедности Северној Кореји. Лавров је рекао: „Такве гаранције неће моћи лако да буду постигнуте, али ово је апсолутно обавезан део будућег споразума. Русија и Кина су спремне да раде на таквим гаранцијама“.
МОЖДА ЈЕ ВРЕМЕ ЗА „РЕСЕТ“?
Несавладива Марија Захарова – портпаролка руског Министарства спољних послова – је изгледа сумирала све. Ресет америчко-руских односа би на крају ипак могао да се догоди. Наравно, то неће бити могуће са кадровима Хилари Клинтон, нарочито док актуелна директорка CIA Ђина Хаспел премешта највећи део ресурса агенције ка Ирану и Русији.
Водећи руски војни аналитичар Андреј Мартјанов је био далеко оштрији. Русија неће раскрстити са Кином јер Америка „више нема геополитичку валуту којом би могла да поткупи Русију – Русија је једноставно изван онога што САД могу себи да приуште“.
Стога је Ушаков остао смелог држања, потврђујући да ће се на маргинама самита Г20 у Осаки следећег месеца догодити и сусрет Трампа и Путина.
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, председник Владимир Путин и саветник за спољну политику Јури Ушаков седају за преговарачки сто са делегацијом САД предвођеном државним секретаром Мајклом Помпеом, Сочи, 14. мај 2019. (фото: АП/Александар Неменов)
„Можемо ‘у ходу’ да организујемо састанак са председником Трампом. Осим тога, можемо и да седнемо и направимо свеобухватнију дискусију“.
У актуелном тренутку геополитичког усијања, то је најбоље чему се рационални умови могу надати.
Пепе Ескобар
Превео Владан Мирковић
Извор Asia Times
Нови Стандард