Сарајево, Београд – Председник Владе Србије Александар Вучић данас долази у Сарајевo, а првузваничну посету БиХ започеће разговором са председавајућим Савета министара БиХ Вјекославом Бевандом, потврђено је из Савета министара БиХ. Вучић би током једнодневног боравка у Сарајеву заједно требало да посети и Председништво БиХ, Саборни храм Рођења пресвете Богородице, Бегову џамију, те Башчаршију.
Премијер Србије је, како преноси Срна, изразио жељу да посети Саборни храм и да се у разговору са православним верницима и Србима у Сарајеву информише о њиховом положају и проблемима са којима се сусрећу. У једнодневну посету БиХ Вучић долази са министром финансија Лазаром Крстићем, а на позив председавајућег Савета министара БиХ Вјекослава Беванде.
Вучић је то што је избор за прву званичну посету иностранству пао на Сарајево образложио чињеницама да је БиХ велики трговински партнер Србије, да тамо живи милион и по Срба и да Србија жели регионалну стабилност.
Иако ће, по свему судећи, нагласак бити на економским темама, извесно је да неће моћи да се мимоиђу ни поједина осетљива питања. Тим пре што Вучићева посета пада свега неколико дана после изјаве председника Србије Томислава Николића да је све више очигледно да БиХ не може да опстане. Наиме, како је саопштено после разговора Николића са Мирославом Лајчаком, словачким министром спољних и европских послова, Николић је у том разговору рекао како Србија „не нарушава односе у БиХ”, али како ништа не може да учини да та држава постане функционална.
БиХ је, како каже др Енвер Казаз, професор Филозофског факултета у Сарајеву, врло негативно оценила ову Николићеву изјаву и очекује објашњење од Вучића.
„Вучић долази у једном трусном тренутку. Верујем да ће се такве изјаве узети у обзир при његовој посети и сигуран сам да ће бити приговора са босанске стране”, каже Казаз за „Политику”.
Говорећи о очекивањима у Сарајеву од ове посете, он каже каже да се у БиХ на различите начин перципира нова власт у Србији.
„У Федерацији, босанске политичке партије већином су веома обрадоване Вучићевом победом и новом владом, јер је по њима Вучић радикално променио досадашњу лицемерну Тадићеву политику Србије према БиХ. Тако се Вучић појављује као нека врста регионалне политичке звезде која доприноси стабилизацији прилика на овом подручју”, објашњава Казиз.
За Душана Лазића, члана Форума за међународне односе и дугогодишњег дипломату, посета Вучића БиХ изузетно је позитиван потез наше спољне политике и нове владе, и то како са становишта билатералних односа са БиХ тако и са становишта односа са суседима уопште.
„Ова посета значи извесне промене у спољној политици Србије. Њоме се ставља до знања да се поклања пажња развоју односа са суседним земљама, што је изузетно битно са становишта безбедности и даље сарадње у региону. Односи са БиХ треба да буду у функцији превазилажења негативног наслеђа из прошлости, неповерења”, каже Лазић и додаје да то никако не значи да се суштински мења однос према Републици Српској, већ само да се у спољној политици Србије предузимају кораци који више одговарају савременим условима и потребама.
Историчар Чедомир Антић, председник Напредног клуба, критикује пак неспособност српских влада од 2000. године, оцењујући да нису водиле добру економску политику.
„Данас Србија економски и политички зависи од држава које су у БиХ од 1992. до 1995. године ратовале против демократских и легитимних права српског народа. То је кривица како Тадићеве администрације тако и Вучића, који заснивају економију и своју популарност на позајмљивању новца”, сматра Антић.
Иначе, Вучићев одлазак у Сарајево праћен је и у БиХ и у Београду различито када је реч о томе да ли ће се и како ова посета одразити не само на однос Београда са Сарајевом већ и на однос Србије и Републике Српске, то јест да ли ће бити неких промена на тој релацији.
За Енвера Казаза сама најава Вучића да ће организовати састанак влада БиХ и Србије довољно говори о његовом заокрету у политици према БиХ, „који је, самим тим, и заокрет у политици према Бањалуци”. Јасно је, како каже, да су тесне везе између Бањалуке и Београд прописане Дејтонским споразумом.
„Из Београда су долазиле двоструке поруке у време Тадића. Он се истовремено заклињао у Дејтонски споразум, а на другој страни толерисао Додикову отворену сепаратистичку и антидејтонску политику, па чак и расписивање референдума о отцепљењу. Од Вучића се очекује да не буде неко ко безрезервно подржава Додика”, каже Казаз.
Антић пак упозорава да Влада Србије која „помогне обесправљивање народа у РС нема будућност”. Вучић је, тврди Антић, „на путу успостављања велике и неуставне моћи, а њему је у том погледу, као и раније, национално питање или полуга или препрека”. „Некада, док је био опозиционар, било му је инструмент, а сада му је препрека”, додаје он.
Он сматра и да су лицемерне изјаве из Сарајева да је било ко подржавао растурање БиХ. То растурање су, каже, подстакли босански, муслимански политичари, јер да су они од Дејтонског споразума до данас прихватили права српског народа, нико о томе не би ни размишљао.
Ј. Церовина, Д. Станишић
——————————————————————————-
Додик: Вучић ће доћи и у Бањалуку
Бањалука – Члан Председништва Босне и Херцеговине Небојша Радмановић оценио је, уочи посете српског премијера Александра Вучића Сарајеву, да је то нови корак напред у односима две земље.
Радмановић је додао да треба интензивирати економске односе БиХ и Србије и подсетио на добру постојећу робну размену.
И председник РС Милорад Додик подржао је посету премијера Србије Александра Вучића Сарајеву, указавши да је Вучић опредељен за поштовање Дејтонског мировног споразума и договор у оквиру БиХ. Додик је навео и да Вучић „веома воли Републику Српску” и да ће доћи у Бањалуку.
Председница Владе РС Жељка Цвијановић оценила је такође да је Вучићева посета Сарајеву „једна сасвим нормална активност у духу развоја добрих односа и сарадње, од које би апсолутно сви требало да имају користи”.
Танјуг
A Nisi bio na Kosovu
tamo ne sme ni da ide! Tako su ih docekali, da je zabranjeno medijima da objave! No, istina uvek nadje put…
И поклоне даје …
Ode i Srpska u nepovrat !
https://www.youtube.com/watch?v=HxYKAaQe2iQ
“Ja” ga tamo nisam poslao, nisam mu dao mandat za to … ma nisam mu ni za šta dao mandat …
nase babe trosak