Економија

О народу Србије нико не брине: Политичка мафија у Србији је на „прст“ са страним банкама које одраше кожу са леђа народу!

Ако је неко од задужених у швајцарцима мислио да ће му после јучерашњег састанка Удружења банака Србије бреме отплате надуваног кредита у францима бити лакше – преварио се. Од фиксирања курса франка за евро на нивоу пре овонедељног бума, што су предлагали клијенти, нема ништа а порука Удружења банака је да клијенти који имају проблеме у отплати својих кредита могу да се “обрате својим банкама и искористе моделе реструктурирања или конверзије, као и остале могућности, како би се ублажиле последице наглог скока курса швајцарског франка”.

Од банака се вероватно и није више очекивало, јер тешко да би се самовољно одрекли зараде када су већ и председник владе и гувернер Народне банке поручили да кредити у швајцарским францима нису проблем државе.

Пљачка дужника – туђа брига

Александар Вучић, председник владе РС са економског форума у Давосу поручио је да ће ”учинити све што је у нашој моћи да помогнемо клијентима на начин који ће банке прихватити”, додајући да Србија неће следити пример суседне Хрватске која је фиксирала курс франка на ниво на ком се налазио прошле недеље, пре него што је швајцарска централна банка одустала од ограничавања вредности франка.

“Ми то не радимо са евром, нити са доларом, нити планирамо да то радимо са франком. Хрвати су фиксирали курс и њихова држава ће морати да плати доста новца због тога”, рекао је.

У саопштењу, Народна банка Србије је поручила да неће “преписивати решења других земаља”, при томе мислећи, вероватно, на Хрватску и Мађарску, пошто су посебно истакли намеру Пољске да не реагује поводом раста франка иако има пола милиона дужника у овој валути.

Можда и најјаснији по том питању био је министар финансија Душан Вујовић који је изјавио:

“Као да сте купили скупо неке ципеле или телевизор. Ја мислим да би убудуће требало људи да знају боље који су елементи ризика који свака понуда садржи у себи”.

Помоћ државе банкама али не грађанима

У Удружењу банкарских клијената Ефектива истичу да не траже никакву финансијску помоћ државе, већ да само буде непристрасан посредник у разговорима између банака и корисника банкарских услуга. Они указују и да се, у ствари, из банкарског сектора може чути позив да се држава умеша у отплату кредита и њихово субвенционисање, али и да ако сада не дође до решења касније би трошак за државу могао бити много већи.

Уколико велики број клијената престане да плаћа рате које сада већ увелико прелазе лимит од 50 одсто плате коју је прописала НБС, банке ће активирати полисе осигурања код Националне корпорације за осигурање кредита.

“Хоће ли се држава сада умешати и само посредовати у решавању овог проблема, или ће некад касније, потенцијално, бити приморана да издваја знатна материјална средства како би подмирила обавезе НКОСК према банкама. У тој опцији, сматрамо да треба обратити пажњу, држава ће доћи у ситуацију да помаже банкама а пре тога није хтела својим грађанима”, кажу у Ефективи.

Како да се помогне дужницима

Они су предложили да се кредити у швајцарским францима конвертују у евре по курсу 1,61 франак за један евро. Просечан кредит од 70.000 франака одобрен 2008. године по променљивој каматној стопи од шестомечни ЛИБОР плус 2,5 одсто након 6,5 година отплате у еврима износи 56.438 евра, док је то у време подизања кредита било 43.500 евра. Дакле, људи у еврима данас дугују 13.000 више него првог дана када су подигли кредит иако су већ хиљаде франака исплатили банкама.

За пример кредита са фиксном каматном стопом од 4,5 одсто разлика је још већа и клијент данас дугује 15.000 евра више него дана када се задужио.

Према предлогу Ефективе, ако би се садашња главница дуга у францима конвертовала у евре по паритету 1:1,61, дуг би у еврима износио 35.083 евра. На остатак отплатног рока од 222 месеца (клијент до сада платио 78 рата), нова рата би износила 237 евра или 29.004 дин, што је за око 10.000 динара мање него што је постојећа рата у францима.

За кредите са фиксном каматном стопом предлаже се смањење камате за два одсто што је итекако изводљиво пошто је ЛИБОР на франак негативан након смањења камтне стопе од стране швајцарске централне банке.

Банке су за равноправност?

Међутим, до овога изгледа неће доћи с обзиром да се у својој одлуци Удружење банака позива на једнак третман свих клијената, што у преводу значи да до фиксирања курса неће доћи под изговором “зашто само дужницима у францима”. Други принцип банака је “преузимање индивидуалног ризика и одговорности, како клијената тако и банака” што указује да ће свако морати да се појединачно бори за своје услове отплате што банке ставља у много јачу позицију моћне институције наспрам појединца који нити има ресурсе нити знање да равноправно преговара са банком.

УБС је, додуше, препоручила банкама да “у трагању за најболјим решењима, а у складу са својим пословним политикама, минимизирају трошкове договорених решења са клијентима”. За следећу недељу најављени су састанци НБС са банкама и доношење одлуке како помоћи дужницима у швајцарским францима.

Иначе у петак је један швајцарски франак вредео 124 динара, прошле недеље, тачније 15. јануара 102 динара, а пре 6,5 година у јуну 2008. само 49,3 динара.

У међувремену Хрватска је брзо реаговала и Сабор је прихватио измене Закона о потрошачком кредитирању којима се курс швајцарске валуте у наредних годину дана фиксира на 6,39 куна. Трошак фиксирања франка сносиће финансијске институције и односиће се на све кориснике кредита у францима без обзира на износ и врсту кредита.
Уочи гласања, влада је Сабору упутила амандман који предвиђа да се измена закона, уместо на кредите до милиона куна (130.000 евра), односи на све уговоре о кредиту везане уз франак без обзира на износ. У Хрватској има око 60.000 корисника кредита у францима, око три пута више него у Србији, а неки сматрају да је хрватска влада донела овакву одлуку јер се касније ове године одржавају избори.

 

Милош Обрадовић, Балкан магазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Ја диго кредит неповољан а сада треба да плаћају они који су мислили својом главом
    Нема гувернер своје паре то је новац који народ даје кро порез

  2. ,,ONA,, kaže : da i ,,ona,, plaća svoje redovne obaveze , i da se zbog toga ne može mešati u poslove banaka a vezano za kredite u švajcarcima… od jedne n ormalne kreditne opcije da se ljudi skuće, sve se pretvorilo u jednu opštu pljačku građana… a ,,ONA,, kaže da u to neće da se meša… DA LI SE SEĆATE OVE ŽENE SA PUNĐOM ,,a la Jovanka Broz,, IZ SRPSKE SKUPŠTINE, KAKO JE PUNA ENTUZIJAZMA I PRAVEDNIČKOG PATRIOTIZMA , KRITIKOVALA POTEZE TADAŠNJE VLASTI VEZANO ZA FINANSIJE ? DA LI SE SEĆATE KAKO JE IZIGRAVALA SKROMNOST I PATRIOTSKU PREDANOST ? Da li se sećate skorašnjih napisa vezano za ,,ovu ženu,, od kad se dokopala položaja guvernerke ? ono … ćerka, šoferi, prevoz i sl… ;;ONA;; sa platom mesečnom od 5000 EVRA ,, kaže redovno izvršava svoje obaveze prema bankama i prema državi !? U međuvremenu je gospođa potpuno promenila svoj ,,look,,… oblajhana , sa frizuroma sada a la ,,la fam fatal,, sa naočarima zbog ,,intelektualnog,, ,,look,, -a… lova je donela nove standarde, nov pogled na svet… i nov prezir prema sirotinji koja se ,,ne snalazi,,… a nije ni jedina… svedoci smo kakvu moć metamorfoze imaju sve naše seljanke, i kako se iz cicanih haljina očas presvuku u svilu svetskih dizajnera… možda i one ,, ne puše,, ,,ili nose gajbe,, pa tako štede i postaju bogate… ,,ne pušim,, ni ja , ali nikako da skapiram kako da se obogatim… ili ipak nekom mora i da se popuši…. ako neko zna koja je to fora u pitanju nek mi hitno javi….

    1. Navedeno u tekstu,je sušta istina.Sećam se odlično,kolko je bila samouverena,kolko je kritikovala,prethodne guvernare,kako je pad dinara u odnosu na evro,nerealan.Znajući da je majka četvoro dece,da joj je muž umro,pomislio sam svaka joj čast,i kad dodje za guvernera,rekoh e ona će zaštititi dinar.Tako i beše dinar dodje do 112,za jedan evro,kad je došo na 110,čitam njenu izjavu da mora da štiti evro,od prevelikog pada u odnosu na dinar,e tada sam već video da nešto nije u redu.Dobro držala je do novembra,neki razuman odnos,sli kada dinar poče drastično da pada i kad čujem njenu izjavu da to nije razlog za BRIGU,da nije ništa neobično,onda shvatam da nam se smeje u lice.Tačno je za nju to nije za brigu sa platom od 5000evra,po ko zna koji put se potvrdjuje ona narodna,daj mu vlast i videćeš promenu kod čoveka,njen primer je očigledan,pre vlasti sasvim skromna,jedna frizura svo vreme,odela skromna,a danas to više nije prethodna osoba ni u mozak ni u figuri.Zato i ona CINIČNA konstatacija za franak,samo što ne kaže,a tako iz izjave proizilati MA NOSITE SE PM.No nije ona ništa za to kriva,najviše smo sami krivi,niko da reaguje,da bar ti koji su uzeli,kredite u francima,a nije ih malo svi izadju,pred zgradu narodne banke,blokiraju ulice,i tioj NAFRCKANOJ Jorgovanki,ne dozvole da ih ovako,ponižava.Mnogo bi toga imalo da se još kaže.

    2. Navedeno u tekstu,je sušta istina.Sećam se odlično,kolko je bila samouverena,kolko je kritikovala,prethodne guvernare,kako je pad dinara u odnosu na evro,nerealan.Znajući da je majka četvoro dece,da joj je muž umro,pomislio sam svaka joj čast,i kad dodje za guvernera,rekoh e ona će zaštititi dinar.Tako i beše dinar dodje do 112,za jedan evro,kad je došo na 110,čitam njenu izjavu da mora da štiti evro,od prevelikog pada u odnosu na dinar,e tada sam već video da nešto nije u redu.Dobro držala je do novembra,neki razuman odnos,sli kada dinar poče drastično da pada i kad čujem njenu izjavu da to nije razlog za BRIGU,da nije ništa neobično,onda shvatam da nam se smeje u lice.Tačno je za nju to nije za brigu sa platom od 5000evra,po ko zna koji put se potvrdjuje ona narodna,daj mu vlast i videćeš promenu kod čoveka,njen primer je očigledan,pre vlasti sasvim skromna,jedna frizura svo vreme,odela skromna,a danas to više nije prethodna osoba ni u mozak ni u figuri.Zato i ona CINIČNA konstatacija za franak,samo što ne kaže,a tako iz izjave proizilati MA NOSITE SE PM.No nije ona ništa za to kriva,najviše smo sami krivi,niko da reaguje,da bar ti koji su uzeli,kredite u francima,a nije ih malo svi izadju,pred zgradu narodne banke,blokiraju ulice,i tioj NAFRCKANOJ Jorgovanki,ne dozvole da ih ovako,ponižava.Mnogo bi toga imalo da se još kaže.

  3. oni su ohrabrivali narod da dizu stambene kredite, to su u principu sve mladji ljudi koji to vise ne mogu izfinansirati, jer nam je standard strasno opao, kupovna moc nam se prepolovila a rate tih kredita su se povecale u basnoslovne sume koje ti ljudi ni ne zaradjuju, a pore toga drzava im je smanjila plate, to je apsurd…kao horor ili nocna mora

  4. e moj narode bas ste maloumni pa vi bre kao da ste bez mozga pa neko treba da brine a njix zabole k….c da brinu o vama/pa ko vas bre tero da dizete takve kredite .zajeba vas sloba pa jezda i dafina pa dinkic pa sad svajcarac i sta sad cekate da vam ja placam kredite.pa umro bre tito odavno .

  5. interesantno kad ste bili sa sps 90 tih godina i onda je bio problem sa bankama daeina jewzda inflacije a gle cuda i sad ste isto sa sps i opet problem sa bankama SA INFLACIJOM DAL JE TO SLUCAJNOST ILI STA LI JE VEC NARODE PROSUDITE SAMI

  6. Citam komentare i shvatam kako nas narod ima kratko pamcenje.Dobro se secam da je Mirko Cvetkovic navracao korisnike kredita da uzimaju u svajcarcima kredit.Niko njega ne spominje i Soskica nego zapeli na ove sadasnje.Ne branim ovu vlast kojoj mogu mnogo sta zameriti.Ne treba ni biti glup pa po inerciji osudjivati druge za svoje pogresne procene.

  7. Muka mi je više čitajući komentare na fejsu. Ne znam kome pišemo, odprilike kapetanu u potoku! Moj narode svi su isti, kradu gde god mogu, budimo složni i sve ih menjati! Ali ja zaista ne znam koga posle njih jer i predhodni isti kao i ovi!

  8. Muka mi je više čitajući komentare na fejsu. Ne znam kome pišemo, odprilike kapetanu u potoku! Moj narode svi su isti, kradu gde god mogu, budimo složni i sve ih menjati! Ali ja zaista ne znam koga posle njih jer i predhodni isti kao i ovi!

  9. kredite smo posteno uzeli i posteno hocu da ga odplacujem.ne trazimo ni od drzave a ni od naroda da nam plati te kredite,samo hocemo da se nadje neko resenje jer smo gradjani ove zemlje,od koje ista,ima dosta koristi.mnogi kazu da smo se kockali???nismo isli kod zelenasa ni u kockarnice vec u banke.nama je mecka sad zaigrala pred vratima ali kako stvari stojezaigrace pred svacijim

  10. Треба увести да се плата дели према звању и тачка.О функцијама и начину како су се неки дограбили не бих да коментаришем.Моје је мишљење да онима који су се дограбили функције привилегије том функцијом нека припадну али да имају исту плату спрам своје функције и ништа више.Другим речима професор на факултету и професор у средњој школи нека имају исту основицу а онај професор на вишем нивоу нека има само 10 % већу плату од оног нижег.Тако нека буде и за инжењере.О посланицима исто тако.Ко је дошао на одговарајуће посланичко место нека има плату коју је до тада имао са малом поптравком због тога што је посланик.А не да неки који су имали у привреди спрам свог звања када дођу као посланици имају три и више пута већу плату.Зато се у овој држави и осладила власт-па нико неће ништа да ради јер је власт која им све омогућава-веће плате,веће привилегије,недодирљивост,и бог зна шта све не.Директор НИС-а има плату 1 200 000 динара а директор школе има плату 60 000 динара.Мислим да је апсурдно.Да ли први има двадесет пута веће заслуге у овом друштву од другог?

  11. Треба увести да се плата дели према звању и тачка.О функцијама и начину како су се неки дограбили не бих да коментаришем.Моје је мишљење да онима који су се дограбили функције привилегије том функцијом нека припадну али да имају исту плату спрам своје функције и ништа више.Другим речима професор на факултету и професор у средњој школи нека имају исту основицу а онај професор на вишем нивоу нека има само 10 % већу плату од оног нижег.Тако нека буде и за инжењере.О посланицима исто тако.Ко је дошао на одговарајуће посланичко место нека има плату коју је до тада имао са малом поптравком због тога што је посланик.А не да неки који су имали у привреди спрам свог звања када дођу као посланици имају три и више пута већу плату.Зато се у овој држави и осладила власт-па нико неће ништа да ради јер је власт која им све омогућава-веће плате,веће привилегије,недодирљивост,и бог зна шта све не.Директор НИС-а има плату 1 200 000 динара а директор школе има плату 60 000 динара.Мислим да је апсурдно.Да ли први има двадесет пута веће заслуге у овом друштву од другог?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!