Токио — Барак Обама започео азијску турнеју током које би своје савезнике требало да увери да их неће задесити “кримски сценарио” и да су САД сила која ће их штитити.
На линији Јапан – Јужна Кореја – Малезија – Филипини, Обама ће прескочити Кину, али само физички. Јер – указују аналитичари – Кина ће у разговору о региону бити неизбежна тема.
Чим је из авиона “Аир Форце Оне” крочио у Токио, Обама је отишао “на суши” код премијера Шинза Абеа.
Главна порука председника САД региону је изречена уочи шестодневне посете, у поруци коју је пренео јапански лист “Јомјури”: Кина неће по “руском рецепту” преузети спорни архипелаг у Источном кинеском мору!
“Острвима Сенкаку управља Јапан” и због тога потпадају под америчко-јапански одбрамбени споразум, поручио је амерички председник, а светске агенције оцењују да ова изјава делује као порука уверавања Јапана да ће САД доћи у одбрану ако Кина присвоји спорна острва.
Одбрамбени споразум Јапана и САД потписан је 1952. и – осим распоређивања америчких база – предвиђа да би САД одговориле на било какав напад на Јапан.
Како примећује Би-Би-Си (ББЦ), ово је заправо први пут да Обама упути тако јасну поруку, иако су то у прошлости чинили други амерички званичници.
Јапан је и једина чланица Г7 која има територијални спор са Русијом, а Крим се десио баш у тренутку кад се чинило да преговори о спорним Курилским острвима напредују.
Како су уочи посете Обаме коментарисали јапански аналитичари, највећа јапанска брига је приступ моћног јапанског послератног савезника – Сједињених Држава, јер у Токију сматрају да је одговор Америке Русији после крима био “неодлучан”.
Под лупом се, зато, нашло америчко обећање да ће штитити Јапан од “непријатељских нација”, Кине и Северне Кореје.
Јапан брине да би руски потези могли да охрабре Кину да предузме једнострану акцију на ненасељеним стеновитим Сенкаку острвима (која Кинези зову Дјаоју) у Источном кинеском мору.
“Због Крима смо неспокојни не само око питања решености САД да реагују, већ и око снаге САД да зауставе Кину”, рекао је за “Њујорк тајмс” Сатору Нагао са Универзитета у Токију.
Неки аналитичари упозоравају и да би неуспех у пружању помоћи Јапану могао да доведе до раскида савеза који постоји више од шест деценија.
“Ако нападну Јапан, а Американци одбију да одговоре, то ће значити да је време да се Американци повуку из својих база у Јапану. Без тих база, Америка више неће бити пацифичка сила. Америка то зна”, сматра бивши саветник јапанског премијера Кунихико Мијаке.
У оквиру азијске турнеје, Обама ће посетити још три државе, али не и Кину. Ипак, како оцењује ББЦ, Кина ће бити у центру пажње састанака са лидерима региона.
Ова председничка посета прва је Јапану од 1996, кад је ту земљу посетио Бил Клинтон. Обама из Токија лети у Сеул, 25. априла, дан касније у Куала Лумпур, а затим у Манилу – где га очекују и демонстранти.
“Многи традиционални савезници (САД) цене снажно америчко присуство у региону, да би било контратежа самоувереној Кини”, оцењује за ББЦ бивши заменик државног секретара Пи Џеј Краули. Он примећује да се турнеја одржава и у периоду “веома значајних тензија међу америчким савезницима, али и између њих и Кине”.
Обамино путовање дешава се скоро седам месеци пошто је посету региону отказао због блокаде америчке владе.
Осим безбедности, на дневном реду биће и економија. Како оцењује ББЦ, Сједињене Државе надају се да ће тржишта са високим растом у Азији допринети и подстицају америчке привреде.
Кад је реч о међусобним односима америчких савезника, очекује се да ће Обама покушати да “отклони шумове” у комуникацији Јапана и Јужне Кореје: и те две земље имају спорна острва, као и низ питања која се “вуку” још од Другог светског рата, а оцене јапанског премијера о том светском сукобу толико су наљутиле Сеул, да “једва да говоре”. Јуче, Сеул је оптужио Абеа да излаже “ромасирану верзију јапанског колонијализма” и агресије Другог светског рата.
Американци су, додуше, већ прошлог месеца “натерали” Сеул и Токио да седну за исти сто – пошто им је потребан што јачи фронт против “одметнуте” Северне Кореје.
Танјуг
ahaaaaaa
CCCCCCCCCCCCC
Budala.