Кинески хакери успели су да украду строго поверљива документа у којима су се налазили подаци о новој згради аустралијске тајне службе АСИО.
У документима су се налазили подаци о распореду просторија у згради АСИО, мрежи комуникационих каблова, просторијама у којима се налазе компјутерски сервери те системи за безбедност, због чега су како је објављено у емисији „Из четири угла“ на ТВ АБЦ могао да се доведе у опасност читав рад тајне информативно-обавештајне организације.
За сада нема података када се хакерски напад догодио, као и да ли је било званичних дипломатских протестних нота због срамног нарушавања безбедности земље.
Међутим, скандал је надлежне забринуо више због тога колико је постала агресивна шпијунажа коју наводно финансира кинеска држава, а према појединим непотврђеним информацијама Кинези су успели да дођу и до осетљивих аустралијских војних тајни и докумената из министарства спољних послова.
Предност у преговорима
Још један неименовани извор АБЦ изнео је податке како су „изузетно осетљиви документи“ који су припадали Министарству за спољне послове и трговину украдени у Кини.
– Украденим документом Кина би могла да оствари велику преговарачку предност у односима с Аустралијом – рекао је извор АБЦ о документу Министарства спољних послова и трговине.
Поједине велике аустралијске компаније, међу којима „Блускуп стил“ и „Кодан“ са седиштем у Аделејду, које производе радио-технику за војску и обавештајне агенције, како преноси АБЦ, често су на мети кинеских хакера.
Оптужбе о умешаности кинеске државе у шпијунажу у Аустралији уследиле су само неколико недеља, пошто је званична Канбера омекшала односе с Кином јер према војним подацима Аустралија не види претњу од раста њене економске и војне моћи.
Поред дипломатских импликација, наводна крађа података о АСИО можда може да помогне да се сазна због чега нова зграда у коју је требало да се премести седиште АСИО поред језера Барли Грифин у Канбери, за коју су издвојени милиони долара из буџета, још није у функцији.
У октобарском извештају из АСИО наведено је како ће изградња њихове зграде коштати 360 милиона долара, односно 41 милион долара више него што су првобитно планирали. Зграда је требало да буде завршена, али запослени у њу још нису ушли.
У емисији ТВ АБЦ нису наведени извори информација, али наводи се да су до података дошли захваљујући помоћи извођача радова који је био укључен у њену изградњу.
– Реч је о шпијунској операцији. Неко је успео да преко везе извођача радова уђе у компјутерски систем зграде. Утврђено је да је операција извршена преко сервера из Кине – наводено је у емисији „Из четири угла“.
Бол: Ишчупати сву инсталацију
Професор Дес Бол из Аустралијског националног института за одбрану и стратегију верује да би Кинези могли и да прислушкују разговоре у згради АСИО.
– Сад када је изградња зграде готово завршена, надлежни имају само две могућности. Једна је да прихвате чињенице да у свом седишту раде што је тајније могуће. Друга је, као што су Американци морали да ураде с њиховом новом амбасадом у Вашингтону, да изнутра ишчупају сву инсталацију и замене је новом – истиче професор Дес Бол.
Украдена и тајна е-пошта
Државни јавни правобранилац Марк Дрејфус одбио је да потврди информације о наводној крађи планова. Међутим особе, које су желеле да сачувају лични идентитет, потврдиле су за емисију „Из четири угла“ да су дипломатска тајна електронска мрежа Аустралије и заштићена обавештајна комуникациона мрежа, такође биле хаковане.
– Постоји могућност да је чак 10 пута читава база података (или све информације које су чуване на заштићеном војном серверу) била крадена током дужег временског периода – рекао је један од радника.
Вести