У процесу европских интеграција Србија ће бити обавезна да у област животне средине инвестира преко 14 милијарди евра и мораће да у тој убласти прихвати нова, веома захтевна „правила игре“, изјавио је данас званичник Привредне коморе Србије (ПКС) Синиша Митровић.
Говорећи на округлом столу „Циркуларна економија и управљање отпадом“ одржаном у нишкој Регионалној привредној комори Митровић је казао да ће се улагања у животну средину, Србији вишеструко исплатити.
„Бенефит таквих инвестиција за привреду и грађане износиће 25 милијарди евра“, рекао је Митровић и истакао да ће улагањем у област животне средине, између осталог, бити смањен утицај климатских промена на домаћу привреду.
Према његовим речима, од 2000. године па до сада климатске промене нанеле су директну штету Србији од пет милијарди евра, а само у 2014. директан губитак је износио 1,5 милијарди евра.
Митровић је нагласио да ће Србија морати у наредном периоду да усвоји принципе циркуларне економије и да од система који подразумева правила „произведи-употреби-баци“ пређе на систем „произведи-користи-употреби“.
Саветница за екологију мисије ОЕБС-а у Србији Оливера Зуровац Кузман подсетила је да циркуларна економија значи да производ, након иницијалне употребе, одлази у прераду и поново се користи – за производњу другог производа или производњу енергије.
„Циркуларна економија представља стуб одрживог развоја. Њоме се пре свега штеди енергију, али и доводи до добре економске позиције и нових радних места“, истакла је Зуровац Кузман и нагласила да је у Србији тренутно најбитније радити на промени свести људи о томе колико је циркуларна економија значајна за одрживи развој.
Она је додала и да су ОЕБС, Немачка организација за међународну сарадњу (ГИЗ), ПКС и Министарство пољопривреде и заштите животне средине протеклих дана са принципима циркуларне економије и примерима добре праксе упознали грађане Сремске Митровице, Крагујевца, Суботице и Новог Пазара, а да ће завршни скуп бити организован у Београду.
Бета