ПЛАВ – Округлим столом „70 година од геноцида у Велици“, у живописном селу-мученику на падинама Чакора, у општини Плав, започеће обележавање једног од најтежих почињених злочина у Европи током Другог светског рата.
Тада су припадници 7. СС добровољачке дивизије „Принц Еуген“ и 21. СС дивизије „Скендербег“, попуњене њиховим балистичко-вулнетарским слугама са Космета, Санџака, из Бихора, Плава и Гусиња, за само два сата побили, заклали или у живу ватру бацили више од 500 људи, од чега најмање 100 деце.
– Организациони одбор обавља завршне припреме за обележавање страдања недужног живља. Поред округлог стола, који ће бити одржан у понедељак, 28. јула, на дан погрома, његова светост, патријарх српски господин Иринеј са више архиепископа, свештенством и верујућим народом служиће свету архијерејску литургију са поменом величким жртвама – каже за „Новости“ председник Организационог одбора за обележавање 70 година геноцида у Велици, епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.
– Научно расветљавање истине о покољу недужног народа у Велици, 28. јула 1944. године, неопходно је због тога што су комунистичке власти после Другог светског рата намерно и плански сакривале истину о том нечувеном злочину. Ради лажног братства и јединства, велики злочин потискивали су у заборав, а многи од њихових убица (косовски балисти и муслиманска милиција са подручја Плава, Гусиња и Бихора), уместо заслужене казне уживали су права и привилегије, попут заслужних грађана са борачким пензијама – каже владика.
– Свака стопа и сваки камен у Велици, памти овај злочин и злочинце, па је дошло време да се и наука позабави том тужном историјом и великим жртвама и да се затражи правда за њихову невину крв. Ово ће бити први пут у последњих 70 година да злочиначки поход дивизије „Принц Еуген“ и муслиманске милиције на Велику буде предмет темељног научног изучавања – каже владика Јоаникије.
Он истиче да се патријарх српски господин Иринеј одазвао позиву Величана и одговорио да ће доћи „да својом молитвом и речју божјом ублажи још незацељене ране страдалне Велике, да возглави литургију и свенародни сабор у славу Светих Кирика и Јулите и величких жртава“.
ИМЕ ЦРКВЕ
СВЕТА архијерејска литургија биће одржана пред Црквом Светих Кирика и Јулите, коју су Величани подигли пре 10 година. Њено освећење обавио је митрополит црногорско-приморски Амфилохије, који ће са експертима за геноцид, историчарима и представницима Велике учествовати на најављеном округлом столу.
Црква је названа именом Светих Кирика и Јулите, у сећање на дете убијено у Диоклецијановом прогону хришћана, због чврстог става своје мајке Јулите да остане у својој вери.
М. СЕКУЛОВИЋ, Новости