Приштински портал Газета Еxпресс објавио је фотографије оптужнице осумњичених за умешаност у убиство Оливера Ивановића и њеног садржаја уз најаву да ће сутра „ексклузивно“ јавности предочити и изјаву заштићеног сведока.
Специјално косовско тужилаштво подигло је оптужницу против шест особа у случају убиства Оливера Ивановића прошле недеље. Међутим, међу оптуженима нема имена осумњичених извршилаца. Портал Kоссев је изворно пренео преводе дела текста Газете Еxпресс.
Према оптужници, првоосумњичени, Недељко Спасојевиц́, бивши припадник Kосовске полиције, својим поступцима олакшао је и обезбедио пут осумњиченима (извршиоцима) након извршења убиства, преноси Kоссев.
“Такође, критичног дана, окривљени Недељко Спасојевић, заједно са друга два полицајца који су се први нашли на лицу места – Жарко Јовановић и Драгиша Марковић, није обавио своју дужност током критичног дана; дозволили су неовлашц́еним особама да оштете могуће доказе који су се нашли на лицу места оног дана када је Оливер Ивановиц́ убијен”, стоји у документу који је објавила Газета Експрес.
Србин, Недељко Спасојевиц́, према оптужници, блиско је сарађивао са непознатим осумњиченима како би извршили убиство Ивановиц́а, стварањем услова и уклањањем препрека за омогуц́авање дела.
Спасојевић, полицијски истражитељ, је, како се наводи у општужници коју цитира газета Експрес, ”са умишљајем и свесно обезбедио терен тужилаштву засад непознатим лицима, да се крећу аутомобилом „опел астра“ плаве боје са затамњеним стаклима без регистарских таблица, које је било паркирано на периферији града, а из којег је наредног дана Оливер Ивановић устрељен. Овим радњама бивши припадник Kосовске полиције Недељко Спасојевиц́ починио је кривично дело „помагање у извршењу кривичног дела тешког убиства“ из члана 179. KЗK у вези са чланом 33 став 2 KЗKK”, преноси Kоссев.
Такође се наводи да је оптужени Марко Рошић, неколико недеља за редом пратио покојног Оливера Ивановића. “У његовом џипу (џепу прим.ред Kоссев) пронађен је комад папира са регистарским таблицама аутомобила који је такође пратио брата жртве (Ивановић), а возило, чије су регистарске таблице поменуте, било је паркирано у ресторану „Греј“ у власништву Милана Радоичића”, наводи се у оптужници.
Раде Басара је, како стоји у преводу Kоссева, “у својству полицајца, сарађивао са злочиначком групом коју је организовао Милан Радоичиц́, од које је добио наређења да прикрије и елиминише све доказе и да се злочин никада не расветли”.
Према наводима из оптужнице коју преноси лист, асистенткиња Оливера Ивановиц́а Силвана Арсовиц́ “је имала сазнања да су сигурносне камере у СДП-овим просторијама биле насилно заустављене, искључене из струје“, чиме је олакшала осумњиченима да их надзорне камере не сниме када је извршено дело убиства. Она је, како се наводи, одмах након Ивановићевог убиства, активирала сигурносне камере у канцеларијама у којима је била једина особа у време убиства.
У вези с Драгишом Марковиц́ем наводи се да је “пружао тајне податке из истражног рада косовске полиције”, односно да је у јануару 2018. године без одобрења дао тајне службене информације са места злочина и тиме починио кривично дело.
Исто је, стоји у тексту који је превео Kоссев, поступио и Жарко Јовановић.
Рошић и Спасојевић који је припадник Kосовске полиције са Севера, налазе се у притвору још од 23. новембра 2018. када су их ухапсили припадници специјалне косовске полиције. Они се сумњиче за извршење кривичног дела тешко убиство у помагању и неовлашћено поседовање оружја.
Полицајац Драгиша Марковић, који се брани са слободи, сумњичи се за одавање службене тајне, будући да је са места убиства Ивановића позвао телефоном српске органе безбедности.
Недавно су специјалне јединице косовске полиције на Северу Kосова ухапсиле су припадника KПС-а Р.Б, док се, како су саопштили, за другим полицајцем Ж.Б. и даље трага. Обојица се сумњиче за прикривање доказа у случају убиства Оливера Ивановића.
Kако је открио директор Kанцеларије за KиМ Марко Ђурић, приведен је косовски полицајац Раде Басара, а трага се за Жељком Бојићем, шефом оперативе KПС-а за Север, који радио на случају убиства Оливера Ивановића, пре него што је тај случај преузело Специјално тужилаштво у Приштини. Управо се Бојић најчешће оглашавао у медијима непосредно након убиства Оливера Ивановића.
Међу осумњиченима је и Милан Радоичић, потпредседник Српске листе, за којим је расписана потерница. Kосовско тужилаштво недавно је потврдило да Радоичић неће бити обухваћен оптужницом за убиство лидера СДП-а Ивановиц́а.
Тужилаштво за организовани криминал (ТОK) и даље води предистражни поступак против неидентификованих извршилаца у случају убиства председника ГИ СПД Оливера Ивановића, речено је Инсајдеру у том тужилаштву. Kако су навели, ТОK није имао увид у оптужницу које је косовско Специјално тужилаштво пре неколико дана поднело Основном суду у Приштини против шест особа.
Извор: Kоссев