Србија

Обнова Ђурђевих ступова: Сваки камен на свом месту

После двогодишњег прекида, стручњаци Републичког завода за заштиту споменика културе из Краљева и Београда наставили су, крајем августа, радове на обнови манастира Ђурђеви ступови код Новог Пазара, задужбине Стефана Немање из 12. века. Као део светске културне баштине, Ђурђеви ступови су, заједно са Сопоћанима, Петровом црквом и Старим Расом, од 1978. године под заштитом УНЕСКО-а.

Три века без монаха

Како истиче игуман ове светиње, отац Герасим, радиће се на обнови источног фронтома, фасаде на јужном делу и кула (ступова) по којима је, у средњем веку, кад се стварала српска држава, манастир добио име. Вернике и бројне туристе посебно ће, наглашава Герасим, обрадовати наставак радова на кулама које су најтежи, најкомпликованији и вероватно последњи део обнове централне цркве Светог Ђорђа која је кроз историју више пута рушена и обнављана.

– Засад је у плану наставак зидања на јужној кули, нама је сваки помак у висину важан и радујемо се сваком сантиметру. Кад високе куле досегну до врха куполе и кад коначно буду завршене, а ми се богу молимо да то буде што пре, манастир ће добити свој оригинални изглед, а звона са ступова опет ће, као давно у Немањино доба, позивати вернике из Дежевске и Рашке долине на молитве. Једва чекамо тај дан – наглашава игуман Герасим.

[quote]

Рушили и Срби

Осим Турака и Аустроугара манастир Ђурђеве ступове рушили су и Срби. Током Првог светског рата у манастиру се забарикадирала једна аустроугарска артиљеријска батерија која около сејала смрт. Срби се нису усуђивали да узврате, али су у једном тренутку морали да донесу и такву одлуку.
“Опрости ми Свети Ђорђе” повикао је српски нишанџија на оближњој Соколовици, пре него што је опалио по манастиру.

[/quote]

 

Он подсећа да обнова Ђурђевих ступова траје деценијама, да је при крају и да су повратку старе славе и изгледа знатно, својим прилозима, помогли и верници из целе Србије, бивше Југославије и српске дијаспоре.

Кроз своју бурну историју, Ђурђеви ступови су више пута рушени и подизани из пепела. Последње велико страдање забележено је током Првог светског рата, када је манастир претворен у бункер аустроугарске војске.

Дуже од три века у Ђурђевим ступовима није било монаха, манастир је поново оживео деведесетих година прошлог века када је овамо, након изградње конака, стигло трочлано братство првог игумана Петра (Улемека) у коме је био и садашњи игуман Герасим. Обнови светиње највише је допринео покојни академик Јован Нешковић, који је пуне три деценије скупљао и враћао сваки камен на своје место.

Долазе политичари и музичари

Данас обновом, са групом стручњака Завода за заштиту споменика у Краљеву, руководи његова ћерка, архитекта Марина Нешковић. Док се обнавља, манастир на брду изнад Новог Пазара, видљивом са сваке локације у овом крају, сваког дана, а лети посебно, посети огроман број верника и туриста из целог света.

Многи превале хиљаде километара да посете постојбину српске државе, да се диве Немањиним неимарима, да се помоле богу, да поразговарају са игуманом Герасимом и његовим братством и да на извору православне вере духовно ојачају.

Манастир посећује много познатих личности: глумаца, певача, спортиста, политичара… Долазе пред важне наступе, такмичења, догађаје… Много њих укључило се у акцију “Подигнимо ступове, обновимо себе” која траје годинама.

Под будним оком УНЕСКА

Зидање великих кула (ступова) прекинуто је претпрошле године после интервенције стручњака УНЕСКО-а који су тражили додатне информације о темељима и коначном изгледу манастира. Након консултација са стручњацима Републичког завода за заштиту споменика културе одлучено је да се радови наставе. Стручњаци, па и покојни академик Јован Нешковић, дуго нису знали како су тачно куле изгледале, због чега их је било тешко реконструисати.

У порти манастира срећемо и Даницу Крстић из Крагујевца, чланицу музичке групе “Ступови” и више етно група. Даница негује етно-музику, у сталном је контакту са игуманом Герасимом и кад год може дође да посети Ђурђеве ступове. Овога пута дошла је пред почетак Музичког фестивала “Стари град” у Новом Пазару где је, након одличне интерпретације, освојила другу награду.

– Овамо долазим радо и врло често, Ђурђеви ступови и све друге светиње у долини Рашке, где је извор српске вере и културе, увек ми дају нову снагу и инспирацију за посао којим се бавим, а од оца Герасима увек добијем савете и подршку који ми пуно значе – истиче Даница.

У порти светиње срећемо неколико познатих фудбалера и Бајагу и његове инструкторе. Долазе и обични људи из целе Србије.

– Овде је све почело, овде је Немања стварао српску државу, овде су светиње које сваки Србин, и не само он, мора посетити, овде се, на Ђурђевим ступовима, напајам новом енергијом и после посете манастиру и разговора са братством оца Герасима увек се кући враћам духовно много чвршћи и јачи и увек богатији за нова знања – прича Драган Милошевић, вероучитељ из Београда. 

 

Д. Н. Петровић – Вести 

фото: Д. Н. Петровић 

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!