На шта је конкретно, сада већ бивши, министар финансија Лазар Крстић мислио када је рекао да је премијер “меког срца”, Обреновчанима је објаснио сам премијер. Приликом посете Републици Српској, 19. јула, казао је да је Србија издвојила милион евра помоћи за Шамац и Добој за обнову штете настале у недавним поплавама:
“Пола моје фамилије је у РС, пола у Србији, рођен сам у Београду, цео живот живим у Србији, али срце не можете да поцепате”, објаснио је премијер своје мотиве, обраћајући се грађанима у Шамцу, и рекао да ће тај новац бити уплаћен у понедељак.”
Дакле, поплављени грађани Обреновца, који су ваљда још увек и грађани, а свакако порески обвезници Србије, помоћи ће обнову Шамца и Добоја. Иако до сада нису добили ни динар од државе да санирају или макар крену са обновом својих кућа, станова, локала… Иако још стоје у редовима Црвеног крста по два, три сата (на још увек само два пункта), да би добили векну хлеба и неколико конзерви, неретко и само због воде за пиће. Иако су масовно остали без посла, немају новца, немају где и на чему да спавају.
Премијер је још почетком јуна обећао:
“Све породице којима су куће значајно оштећене добиће до 250.000 динара у новцу, а наћи ћемо начина да добију и апарате и намештај.”
Данас, 9. 6. 2014. године
Никакву помоћ, па чак ни једнократну, било од града Београда, било од државе нису добиле ни породице чији су чланови страдали или умрли природном смрћу током поплаве.
“Меко срце” далеко је од Обреновца, а изгледа и премало да поред РС у њега стане и Обреновац. Уместо новца, апарата и намештаја поплављени Обреновчани добили су рачуне за грејање за мај и јун. А тврдило се да ће у понедељак добити решења на основу којих ће за седам до десет дана добити финансијску помоћ. Председник општине Обреновац Мирослав Чучковић изјавио је у понедељак да су спремни да у среду издају решења, у која је преостало “само да се убаци износ”. Нешто касније, директор Канцеларије за обнову и помоћ поплављеним подручјима Марко Благојевић рекао је да “уколико претпоставимо да ће Влада у четвртак усвојити програм обнове”, већ сутрадан након што тај програм буде усвојен јединице локалне самоуправе могу да почну да издају решења.
Уместо премијера, грађанима Обреновца, али и надлежнима, обратио се директор Јавно-комуналног предузећа Обреновац Милан Вукашиновић, истог дана када и премијер грађанима Шамца, са молбом за разумевање:
“Сви смо сведоци да грађани избацују шут на улице. ЈКП стварно нема ни људе ни капацитете да то само уради, а нема ни финансијска средства како би се очистио Обреновац. Заиста молимо надлежне да нам изађу у сусрет да завршимо овај посао до краја августа. За то нам је неопходно да се обезбеди одређена количина дизела како би се вратили на онај ниво чистоће града и чистоће насеља као што је био пре поплава. Ја молим суграђане за стрпљење, али док ЈКП не добије одређену количину горива тај кабасти отпад ће стајати ту где јесте.”
РТВ Маг, 19.7.2014. године
А ако премијер и надлежни у Београду, можда, и нису били у прилици да чују овај апел, очекивано је да су чули бар своју колегиницу и народну посланицу Олгицу Батић, која је током расправе о извештају о поплавама рекла:
“Наравно, на све ово сам указала, а мислим да грађани Обреновца ово врло добро знају. Будући да ме време ограничава, мислим да сада када би и бланко рекли да ванредна ситуација се у Обреновцу продужи и траје наредних пет година ништа не би променили јер ситуација у Обреновцу је далеко од редовне, далеко од нормалне.Оно што је најбитније јесте да пре свега ово што сам рекла, не говорим као народни посланик, нити политички користим, ово говорим као грађанка Обреновца, као неко ко је тамо одрастао, као неко коме је тамо дом, као неко коме је тамо породица, као неко ко је тамо сваки дан. Нажалост Обреновац као град више не постоји.”
Отворени парламент, 16. 7. 2014. године
Више од два месеца након поплаве, грађани у појединим деловима Обреновца и даље немају струју, а они који је тренутно имају не знају колико ће то потрајати. Фиксна телефонија и даље не функционише у неким деловима града и још има насеља у којима вода није за пиће.
Обреновац, мај 2014.
Црвени крст је обавестио грађане који добијају хуманитарну помоћ да је неопходно да им доставе читав списак докумената до 29. јула, како би наставили да добијају помоћ, која ће бити дељена до 3. августа. Број докумената коју треба прибавити, зависно од категорије којој припадају, многима убија сваку жељу за било чим што би као поплављено/угрожено лице могли да добију од Црвеног крста.
• Записник о евидентирању штете на стамбеном објекту или потврда да је стамбени објекат поплављен
• Личне карте за све пунолетне чланове породице
• Здравствене легитимације за малолетне чланове породице или изводи из матичне књиге рођених за децу
• Потврда о личном дохотку за запослене чланове породице
• Чек од пензије за лица која су остварила право на пензију или потврда Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање да лице није корисник пензије
• Уверење Националне службе за запошљавање за незапослене радно способне чланове породице
• Правоснажна судска одлука о издржавању сродника
• Решење о престанку радног односа, уколико је исти престао у протеклих годину дана
• Пресуду о вршењу родитељског права (развод брака/ванбрачна заједница)
• Медицинска документација којом се доказује инвалидитет лица
• Медицинска документација као доказ о постојању хроничне болести
Са друге стране, да бисте храну купили, морате располагати готовим новцем. У Обреновцу скоро да не постоји систем плаћања путем платних и кредитних картица, јер у 90 одсто продавница прехране које раде, апарати за платне картице нису у функцији. Објашњено је да је то зато што мрежа фиксне телефоније не ради у потпуности. А не зна се када ће се ситуација поправити.
Пошта у Обреновцу као да није у надлежности ЈП “Пошта Србије”. Нико не зна када ће и да ли ће уопште прорадити зграда Поште у центру града. У међувремену, ако хоћете да подигнете новац, пензију или плату, или платите комуналне рачуне, морате да идете у Звечку, где је Пошта привремено пресељена, или у Барич, или у Београд. Ствар је личног избора, колико имате времена и пара, да оставите све и запутите се у једно од ових места или, пак, да одете у неку од отворених банака и уз рачун платите и провизију.
Од Обреновчана се очекује да уредно плате и порез на имовину за 2014, иако Управа за трезор у Обреновцу не прима уплате. Одлука је опет на вама: хоћете ли пут Београда или у најближу банку која ради. Плус провизија, наравно. Порез мора да се плати иако ниједна кућа, стан, пословни објекат не вреди онолико колико је вредео пре 16. маја. Скоро да не постоји домаћинство у Обреновцу које није претрпело штету од мајских поплава. Ако није поплављен стан или кућа, онда је поплављен аутомобил, или локал, или подрум, или помоћне зграде у пољопривредним газдинствима, њиве, повртњаци, пластеници, кошнице, стока се подавила…
И раслојавање грађана Обреновца одвија се убрзано. Најпре је то била подела на поплављене и оне који то нису, јер живе на вишим спратовима зграда. Све је више приметна подела на оне који су запослени у државној служби и оне који су остали без посла јер су радили код приватника. А и приватни предузетници деле се на оне који могу да добију средства из Фонда за развој, и оне друге који су морали да чекају усвајање Закона о отклањању последица поплава у Републици Србији.
О односу према градској општини Обреновац говори и то да је у амандману на члан 1. предлога Закона о отклањању последица поплава у Републици Србији, а који је поднео Одбор за просторно планирање, саобраћај, инфраструктуру и телекомуникације изостављено “градске општине”, које иначе немају статус јединице локалне самоуправе. Овај пропуст је исправљен накнадно, уз образложење да је реч о тенхичкој грешци. Техничка грешка и људски фактор. Баш као и цео “случај Обреновац”, маја ове године…
Обреновац, далеко од срца. Град у коме је живот још увек далеко од нормалног.
Јасмина Продановић
Ауторка је новинарка, грађанка Обреновца.
ODMARAJU: TOMA NIKOLIC I DRAGICA POTROSILI 15.000 EVRA NA PREVOZ DO TURSKE.
Prema pisanju današnjeg izdanja “Blica”, predsednik Srbije i njegova supruga Dragica potrošili su 15.000 evra samo na prevoz do Turske. Bračni par Nikolić odlučio je da provede godišnji odmor u Bordrumu.
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić i njegova supruga Dragica odleteli su 8. avgusta na letovanje u Bordrum u Turskoj. Kako saznaje dnevni list “Blica” Nikolići su do Turske odleteli specijalizovanim državnim avionom.
Predsedničko putovanje građane Srbije košta oko 15.000 evra, piše “Blic”. To su samo troškovi avio prevoza do letovališta i nazad.
Toma i Dragica ostaju u na odmoru do 21. avgusta. Međutim, “Blic” nije uspeo da dobije informacije o nazivu hotel u kojem predsednički par odseda.
Prema cenovniku turističkih agencija, letovanje u nekom od bolje kategorisanih hotela u Bordrumu koša od 1.000 do 1.500 evra po osobi u dvokrevetnoj sobi.
Sa Tomom su odletela i dva službenika obezbeđenja. Takođe u pratnji državnog obezbeđenja, otputovao je i Nikolićev savetnik Predrag Mićić, ali u Grčku.
Da nam se oni svi lepo odmore. Zaslužili su. Naradili su oko obnove zemlje i poboljšanja životnog standarda građana Srbij
OBRENOVAC JE UBIJEN
DEMOKRATIJA JE STRELATI JAVNO ALEKSANDRA VUCICA DA BI SE SPASIO SRPSKI NAROD OD NAKAZE NEMA DRUGE NJEMU SAMO METAK.
https://www.youtube.com/watch?v=grp_8thSs0Y#t=11 Putinomanija u Moskvi. Više hiljada Moskovljana, poklonika lika i dela Vladimira Putina, satima je strpljivo čekalo u redu kako bi kupili majice sa likom predsednika Rusije.
Majice sa Putinovim likom razgrabljene u Moskvi
U ponudi je bio „Putin sa naočarima“, „Putin na konju“, a kontigent od 7.000 majica bukvalno je razgrabljen. Majica je koštala 22 evra. Majicu sa Putinovim likom obukao je i holivudski superstar Miki Rurk.
Miki Rurk „šeta“ Putina Miki Rurk „šeta“ Putina
Američki glumac Miki Rurk kupio je u ponedeljak u tržnom centru u Moskvi majicu s likom ruskog predsednika…