Привредни криминал у последњих годину и по и даље цвета, а две трећине чине повратници. МУП открива злоупотребе буџетског новца и испитује приватизације код којих су радници остали без посла
СРБИЈА је само за последњих годину и по „очерупана“ за најмање 217 милијарди динара, на колико је МУП проценио имовинску штету коју је држава претрпела од привредног криминала. Када се томе додају различите злоупотребе са акцизном робом, штета расте за још око 120 милиона динара.
Истовремено, разни директори и директорчићи, мањи и већи, прави и лажни бизнисмени, али и оснивачи фантомских фирми, стрпали су у џеп око 252,570 милијарди динара од криминала.
После изазивања саобраћајки и крађа, привредни криминал је међу најраспрострањенијим. У укупном броју извршених кривичних дела учествовао је прошле године са 6,42 одсто, што је нешто мање него пре две године, када је учествовао са скоро девет одсто. Међутим, материјална штета по друштво ове у односу на друге врста криминала убедљиво је највећа. По фреквенцији доминирају злоупотреба службеног положаја и фалсификовање службене исправе.
– У току 2013. службеници МУП Србије су из области привредног криминалитета открили 7.276 кривичних дела. Поднето је 4.479 кривичних пријава, којима је обухваћено 5.339 лица, од којих је 494 приведено – каже за „Новости“ Драган Гаљак, заменик начелника Службе за сузбијање криминала УКП МУП. Додаје да је у првој половини ове године откривено 2.042 дела и поднето 1.775 кривичних пријава.
Али пресуда, према подацима Републичког завода за статистику, има далеко мање. Лане је осуђено 1.169 људи, што је ипак више него годину пре тога, а нарочито у односу на 2010. годину, када је била дупло мања (589 лица).
“ТАМНА БРОЈКА“
За последњих пет и по година поднето је више од 60.000 пријава против привредних криминалаца, а донето мање од 10.000 пресуда. Од тога само за злоупотребу службеног положаја осумњичено је око 20.000 људи, а осуђен тек сваки пети. Најтужније је што је „тамна бројка“ кривичних дела у привреди много већа чак и од броја кривичних пријава.
Без обзира на број осуда, иза решетака заврши мање од трећине окривљених, док остали у две трећине случајева добију условну осуду, понеко плати казну, одради нешто у јавном интересу или буде оглашен кривим, па ослобођен било какве казне! Тако је, рецимо, лане за пореску утају осуђено 290 људи, од чега је њих 225 „зарадило“ услов. Управо зато је и међу привредним криминалцима две трећине повратника. Многима погодију и апсурни прописи. Рецимо, казне за руковање државним новцем приликом јавних набавки блаже су него за руковање парама у приватној фирми.
Многим бизнисменима се кривичне пријаве само нижу једна на другу. Врло сликовит пример је Славише Пурића из Шапца, власника „Слап групе“ и „Интереекспорта“, који је до сада неколико пута хапшен и процесуиран. Први пут лисице су му стављене пре неколико година због нелегалне експлоатације шљунка и песка из корита Дунава и Саве, којом су он и сарадници профитирали за око 160 милиона динара! Пријаву је зарадио и због сумње да је са сином Стеваном продао 600.000 литара нафте „на црно“.
Хапшен је и због сумњи на малверзације са акцијама сомборске фабрике „Бетоњерка“, а пријава му је писана и да је током приватизације оштетио „Бетоњерку“ из Алексинца, као и некадашњи ПИК Чачак. Није избегао инспекторе за привредни криминал ни када је реч о куповини обреновачке фирме „Посавина“, где је, како се сумња, починио злоупотребу тешку осам милиона евра. Агенција за приватизацију му је одузела неколико фирми, а иза решетака поново се нашао прошлог месеца, опет због нелегалног вађења шљунка и песка, које је потом продавао, а држави није платио ни порезе, ни таксе.
Иако МУП нема тачне податке о броју повратника, како каже Гаљак, уочено је да су то најчешће оснивачи перачких, односно фантомских фирми, као и они који злоупотребљавају положај одговорног лица и таје порез. У тој групи су и преварнти и кријумчари акцизне робе.
– У току прошле и ове године, активности су биле усмерене на спречавање и откривање тежих и сложенијих кривичних дела, пре свега свих облика организованог економског и финансијског криминала и корупције, са посебним освртом на пословање јавних предузећа и друге кориснике буџетских средстава – каже Гаљак. Кривичне пријаве поднете су за 1.024 кривична дела са елементима корупције.
Он потврђује да се настављају и провере спорних приватизација, посебно оних код којих су отпуштени радници и прекинут процес производње.
ЗАПЛЕЊЕНО 119 МИЛИОНА ДИНАРА РОБЕ
МУП је лане одузео на хиљаде боксова цигарета, хиљаде килограма сировог дувана, кафе, хиљаде литара алкохолног и безалкохолног пића и нафте, чија је вредност била 61,9 милиона динара. МУП је поднео 314 кивичних пријава против 463 лица. У првој половини ове године, у акцији „Акциза“, одузета је акцизна роба вредна 57,9 милиона. Поднето је 128 кривичних пријава против 166 људи.
З. Ускоковић – В. Црњански Спасојевић, Новости
Илустрација Тоше Борковића