Од 1. септембра струја у Србији највероватније ће поскупети у опсегу од 7,7 до 7,9 одсто, јер је анализа, која је урађена на захтев Међународног монетарног фонда, показала да је цена производње електричне енергије виша од продајне за домаћинства и мале купце. Уколико се цена коригује, у највећем износу, односно 7,9 одсто, рачуни у домаћинствима у просеку ће бити повечани за близу 220 динара.
Резултати прелиминарне анализе, која је достављена и Министарству рударства и енергетике, показују да је стање алармантно и да се наслућује неизбежно поскупљење струје, јер у супротном прети опасност да се угрози финансијска одрживост Електропривреде Србије. Анализе показују да би повећање требало да се креће у опсегу од 7,7 до 7,9 одсто, али тачан проценат повећане цене киловата знаће се ових дана, јер зависи и од одлуке о висини извдајања за обновљиве изворе енергије. Агенција за енергетику требало да донесе одлуку, јер је захтев за поскупљење упућен овом телу.Уколико се цена коригује, у највећем износу, односно 7,9 одсто, рачуни у домаћинствима у просеку ће бити повечани за близу 220 динара. Од тога ће новац отићи на рачуне не само ЕПС-а, већ и Електромреже Србије и Оператора дистрибутивног система.
Последње поскупљење струје у Србији, од 3,9 одсто, било је у децембру прошле године, тако да просечна цена киловата за домаћинства износи тренутно око 7,3 динара, без пореза и такси.Указано је да и са тим повећањем, Србија има најнижу цену у региону и Европи. Kао пример је наведено да је ценА струје у Србији нижа 7,2 одсто него у Северној Македонији, 18,9 одсто нижа него у Бугарској, 24 одсто нижа него у Албанији, док је киловат у Хрватској скупљи 70,97 одсто, а у Словенији 120 одсто.
Белле амие