Београд — На листи од 200 најскупљих светских градова по висини трошкова живота Београд се налази на 158. месту, а у региону је на трећем месту.
А Лондон је најскупљи град за живот у свету, показују подаци портала Еxпатистан.
У бившој СФРЈ, од Београда су за живот скупљи само Љубљана на 102. месту и Загреб, који је 131. на листи.
Поређењем цена хране, гардеробе, превоза, изнајмљивања стана, режија, забаве и најразличитијих услуга, могло би да се закључи да Београд и није толико скуп за живот колико нам се чини, јер је на списку од 200 градова заузео 158. место.
Ипак, када се висина трошкова у појединим градовима упореди са просечном зарадом, долази се до закључка да то баш и није тако.
Просечна плата у Србији износи 383 евра, док у Загребу, у коме је према овом истраживању живот 15 одсто скупљи него у српској престоници, плата износи 722 евра месечно. Трошкови исхране, становања, превоза и забаве у Љубљани су око 40 одсто скупљи него у Београду.
Према подацима портала Еxпатисан, трошкови живота у Србији су за око осам одсто виши од оних у Сарајеву, а 19 одсто виши него у Албанији. Живот у Београду је чак за једну четвртину скупљи од живота у Македонији, док подаци за Подгорицу нису објављени.
Тврдње удружења потрошача и текстилаца да су одећа и обућа скупљи у Србији него у европским и светским метрополама потврдило је и ово истраживање. Тако хаљина која у Србији кошта 34 евра, у Њујорку кошта четири евра мање, док је у Барселони за њу потребно издвојити 24 евра, а у Риму једва 10 евра.
Танјуг