ЕВРОПСКА унија ће у Нову годину ући оснажена новим механизмом за суспензију безвизног режима, који ускоро и дефинитивно постаје оперативан на основу већ донете одлуке ресорних европских министара и објављивања у службеном листу. Србија се налази међу оним земаљама којима прети директан ризик од ове мере.
Правила су таква да, уколико број азиланата буде алармантно висок у некој од земаља чланица, та држава може од Европске комисије да затражи активирање процедуре, по скраћеном поступку и без било каквих законских и административних препрека. Из ЕК, ипак, подсећају да ће се тај принцип спроводити само у крајњој нужди, као изузетна мера. Визе би том приликом поново биле уведене, на ограничени рок од шест месеци.
– Механизам аутоматски ступа на снагу и важи за све треће земље. Ипак, не постоји опасност да неко преко ноћи поново уведе визе – каже за „Новости“ Тања Фајон, посланик Европског парламента и известилац из времена када су се укидале визе.
Она, међутим, наглашава да је број азиланата из Србије још увек забрињавајући, због чега постоји опасност да нека од земаља чланица Уније ипак може да затражи да се нови механизам активира.
Лажни азиланти са западног Балкана ка ЕУ крећу у великом броју, нарочито зими кад један део њих заврши пољске радове и кад код куће ионако нема много посла.
– Ако број захтева за азил и после зиме остане висок, неке земље чланице ће свакако почети да размишљају о суспензији. Тај сценарио је могућ – упозорила је Фајонова. Посланик Европског парламента наглашава да, и поред тога што овом питању треба приступити крајње озбиљно, ситуација, тренутно, није алармантна.
– Мени, засада, није познато да је нека земља тражила увођење суспензије за било коју трећу земљу. Поруке око Србије су биле позитивне – каже Тања Фајон. Још једна позитивна чињеница је одлука Немаца да Србију, коначно, стави на листу тзв. сигурних земаља.
– Добро је што је Немачка у децембру прихватила да све земље са западног Балкана, које се налазе у безвизном режиму, а међу којима је и Србија, буду стављене на листу безбедних земаља. То значи да ће процедура за третирање захтева за азил бити знатно скраћена. Сад ће бити много лакше, јер ће то, сасвим извесно, смањити број захтева за азил у Немачкој, с којом у овом домену постоји највећи проблем – истиче Тања Фајон.
СКУПА ОДЛУКА
ИАКО европски закони сада омогућавају крајње поједностављену процедуру за суспензију безвизног режима, у пракси то баш неће ићи тако лако. Све је обавијено и плаштом политичких одлука, па би тако тешко било замислити да се Србији, уз похвале за приближавање ЕУ и напредак у дијалогу с Приштином, одједном пошаље негативна порука у виду суспензије виза. Томе треба додати и технички аспект, јер би, у том случају, поново требало активирати администрацију и већ затворене конзулате, уз прављење нових трошкова. Ипак, притиснуте мњењем на унутрашњој политичкој сцени, неке чланице се неће устручавати да то у крајњој инстанци ипак и ураде.
Новости