У Србији од данас ступају на снагу бројни закони, међу којима су најважнији Закон о буџету за 2013. годину, о наплати пореза на додатну вредност (ПДВ) по реализацији робе и услуга, измене Закона о пензијско-инвалидском осигурању и измене Царинског закона.
Предвиђени приходи у буџету за 2013. су око 965,7 милијарди динара, расходи око 1.087,6 милијарди, а републички дефицит је планиран на око 121,9 милијарди динара, односно 3,3 одсто бруто домаћег производа (БДП), што је драстично мање него у 2012. години. Изменама Закона о пензијско-инвалидском осигурању пооштравају се услови за одлазак у пензију, тако да се мушкарцима подиже старосна граница, а женама и потребне године стажа, за по четири месеца.
Мушкарцима ће доња старосна граница бити подигнута на 54 године, а женама на 53 године и четири месеца, уз услов да имају 34 године и четири месеца радног стажа. Радници с бенефицираним радним стажом моћи ће да поднесу захтев за пензију тек са навршене 54 године живота, а изузетак су полицијски службеници који раде на сложеним оперативним пословима (запослени у Безбедносно информативној агенцији, Војнообавештајној агенцији, Војнобезбедносној агенцији и Управи за извршење кривичних санкција) који могу да се пензионишу са 53 године и шест месеци живота и 21 годином стажа.
Законом је предвиђено да се услови за одлазак у пензију постепено пооштравају до 2023. и тада ће за одлазак у пензију мушкарац морати да има 40 година стажа и најмање 58 година живота, а жена 38 година штажа и 58 година живота.
Од Нове године на снагу ступају и измене Царинског закона, којима се укида обрачунавања затезне камате на царински дуг који није плаћен у прописаном року. Измене су биле потребне и због усаглашавања са Законом о буџетском систему који предвиђа да су сви приходи буџетски, па тако ни Управа царина не може да има своје приходе.
Изменама Закона о ауторским и сродним правима, које почињу да се примењују од 1. јануара, уводи се јединствена наплата за „музички динар“, а такође се уводи и ограничење на максималне износе ове накнаде, а занатлије су ослобођене те дажбине и обавезе држања фискалних каса. Овим законским изменама укида се Комисија за ауторско и сродна права, а њену улогу преузима Завод за интелектуалну својину, који ће давати сагласност на тарифу за емитовање.
Закон о ПДВ, који је измењен ове године, увео је могућност утврђивања и плаћања обавеза за ПДВ тек по наплаћеној реализацији робе и услуге и одредба тог закона почиње да се примењује од 1. јануара 2013. Овај систем наплате, према тим законским одредбама, могу да примењују обвезници ПДВ-а чији укупан промет добара и услуга у претходних 12 месеци није био већи од 50 милиона динара и који су у том периоду непрекидно били евидентирани за обавезу плаћања ПДВ-а.
Од 1. јануара 2013. ступиле су на снагу и измене Закона о привредним коморама, који је изазвао бројне полемике између представника владе и коморског система. Тим законом, који је усвојен 2009. предвиђено је укидање обавезног чланства у коморама, што би, према речима председника Приведне коморе Србије Милоша Бугарина, могло у потпуности да разгради ову институцију стару 155 година.
Од данас ступају на снагу и нове акцизе на гасна уља и течни нафтни гас, уколико се користе као моторно гориво за превоз лица и ствари. За гасна уља акциза је до краја прошле године 37 динара по литри, а од 1. јануара 39,50 динара за исту количину, док ће на гасна уља намењена превозу терета бродовима у унутрашњем саобраћају, пољопривреди или за грејање, акциза бити 2,5 динара по литру. Уколико се течни нафтни гас користи као моторно гориво у транспортне сврхе, акциза ће од 1. јануара бити 19,21 динар по литру, а за грејање 4,40 динара по литру.
Нови Закон о јавним набавкама почеће да се примењује од 1. априла 2013. године, а Закон о роковима измирења новчаних обавеза у комерцијалним трансакцијама од 31. марта 2013.
Танјуг