БЕОГРАД – Потрошаче у Србији од данас очекују поскупљења основних животних намирница и рачунара због повећања ПДВ-а, а према оцени стручњака услед пада куповне моћи може се очекивати и смањење промета у трговинама.
Директор Гомекса Горан Ковачевић рекао је Тањугу да ће од 1. јануара сигурно бити повећања цена.
“Повећање ПДВ од два одсто неће моћи да се амортизује. Нити га могу трговци амортизовати, нити произвођачи”, рекао је он.
Ковачевић очекује да ће цена хлеба ипак остати иста, пре свега зато што је ограничена уредбом владе.
Како је оценио, свако повећање пореза се пре или касније пренесе на цене.
“Ми покушавамо то да избегнемо, пре свега јер наши купци немају довољно новца и видимо да имамо свакодневни пад промета”, објаснио је Ковачевић.
Како је додао, неке цене ће већ бити веће од 1. јануара, док ће се нека поскупљења дешавати у наредна три месеца, из техничких разлога.
То повећање ПДВ, како је рекао, обухвата око 500 артикала у малопродајним објектима широке потрошње, а трговци су дужни да већ од данас укалкулишту цене.
Он је оценио и да постоји пад потрошње, и да трговински ланци нуде појефтињења и акције како би задржали потрошаче.
Ипак, неће сви трговински ланци повећање ПДВ-а искористити за поскупљења, па је тако Меркатор саопштио да у Рода трговинама неће мењати цене.
“Рода ће од 1. јануара проширити број производа у оквиру Социјалне корпе и тако купцима понудити преко 100 артикала, који ће и поред промене ПДВ стопе имати најниже цене на тржишту”, наводе у том трговинском ланцу.
Секретар Удружења за трговину ПКС Гордана Хашимбеговић изјавила је Тањугу ће повећање ПДВ од 1. јануара утицати на пад промета у трговинским радњама, али не значајно.
У комплетном промету у трговини око 40 посто промета усмерено ка прехрамбеним производима. То је, како наводи, најважнија ставка у планирању промета.
“Последњих година, имамо пад промета. То је већ уобичајено и ово повећање ПДВ-а сигурно да ће утицати, али не значајно”, оценила је Хашимбеговић.
Како је додала, треба да се ради на јачању економске моћи српске привреде да би се повећала куповна моћ грађана.
“Трговине већ нуде максимално повољне услове. Када сте на отвореном тржишту, кад имате велику конкуренцију, трудите да са свим моделима и маркетинга и осталих нивоа пословања, понудите купцу што боље, почевши од асортимана до квалитета робе, услова плаћања и сигурно да то није лако”, додала је она.
Државни секретар у Министарству трговине Драгован Милићевић не очекује да ће повећање ПДВ значајније утицати на пад промета.
“Повећање ПДВ-а од два одсто није релевантно и има мали утицај у укупној тражњи”, рекао је он.
Чињеница је, како наводи и да тражња реално пада и очекује се да ће пад личне потрошње бити настављен бар још две до три године, значи до 2017. године.
Према његовим речима, релативна стабилност курса и ниска инфлација у овој године, резултат је пада потрошње од око осам одсто.
“Ако дође до даљег пада тражње није искључено да ће трговински ланци поцети да смањују своје цене, на рачун смањења маржи, или ти пак организовати неке акције, у циљу поспешивања куповине, јер ће њима промет сигурно падати”, закључио је Милићевић.
У удружењима потрошача наводе да купце чекају веће цене од 1. јануара и не очекују да ће трговци понудити повољности и на тај начин на себе преузети терет поскупљења.
Председница Центра за заштиту потрошача Вера Вида рекла је Тањугу да се може очекивати да ће трговци и даље задржати марже, које су високе.
“Марже на производе су и даље високе, осим на храну, и трговци ће и их и даље даље примењивати”, оценила је Вида, наводећи да се на очекује драстично поевћање цена хране, али да ће остали прозиводи бити прилицнцо скупљи.
Од 1. јануара посебна стопа ПДВ-а биће повећана са осам на 10 одсто, а пореска стопа на промет и увоз персоналних рачунара, као и њихових компоненти биће 20 одсто, предвиђено је Предлогом измена Закона о ПДВ-у.
По нижој стопи ПДВ опорезује се хлеб и други пекарски производи, млеко и млечни производи, брашно, шећер, јестиво уље, свеже и смрзнуто воће и поврћа, житарице, лекови.
Такође, по стопи од 10 одсто опорезиваће се и ђубриво, средство за заштиту биља, семе за репродукцију, дневне новине, огревно дрво, услуге које се наплаћују у хотелима, путем улазница за биоскопе и позоришне представе.
Оцекује се да це повецање ових пореских стопа дати ефекат у буџету на годишњем нивоу од око 20 милијарди динара.
Министар финансија Лазар Крстић је раније изјавио да ће због повећања стопе ПДВ потросачка корпа од 65.000 динара бити скупља за 450 динара.
Танјуг