Економија

Од јесени поскупљење хране

Трговци за почетак септембра најављују нове, више цене прехрамбених производа и осталих артикала, а из Владе Србије поручују да ће се трудити да то поскупљење буде што мање

БЕОГРАД – Трговци за почетак септембра најављују нове, више цене прехрамбених производа и осталих артикала, а из Владе Србије поручују да ће се трудити да то поскупљење буде што мање како грађани не би били додатно оптерећени.

Млеко и млечни производи скоро свих домаћих произвођача поскупеће за два процента, прерађено воће и поврће у просеку 12 одсто, а средства за личну и кућну хигијену од три до осам процената.

Трговци се не упуштају много у објашњавање нових ценовника, истичући да су их добили од добављача који поскупљења правдају скоком цена сировина и нестабилним курсом динара.

Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Горан Кнежевић изјавио је јутрос да је талас поскупљења хране захватио цео свет, „а ни ми нисмо имуни“.

„Покушаћемо у сарадњи са Министарством трговине да интервенишемо на домаћем тржисту, али не треба бити велики оптимиста“, истакао је он.

Процене стручњака су да ће цене хране у Србији и даље расти, јер је суша преполовила биљну производњу. Слична ситуација је на тржиштима у региону, али и шире у Аустрији, Русији, САД…

У августу су већ поскупеле неке врсте брашна и тестенина од седам до 30 процената, хлеба и пецива између 10 и 30 одсто. Током лета, млеко и млечни производи поскупљивали су више пута за неколико процената.

Светлана Глумац, директорка коропративних послова „Дењуб фудс групе“, у чијем саставу је и „Имлек“ изјавила је раније Тањугу да ће „Имлекови“ производи вероватно поскупети у октобру због повећања откупне цене сировог млека за два динара.

„Ми ћемо цену од 36 динара откупа, да би помогли фармерима, подићи за два динара и то ће морати да се одрази на цену млека“, рекла је Глумац, али није могла да прецизира колико ће поскупети у малопродаји производи Имлека.

Цена основне врсте хлеба „сава“ од пола килограма ограничена је владином уредбом до 30. септембра на максималних 44 динара за векну. Пекари су тражили поскупљење до 10 динара или 22 процента.

У текућем месецу поскупели су сухомеснати производи до десет одсто, неке врсте слаткиша од четири до 13 процената, смрзуте торте и колачи између 10 и 12 одсто, безалкохолна пића између два и осам одсто. Поскупео је пасуљ за 20 процената, месне и рибље конзреве од седам до 19 одсто.

Нови раст цена од 20 одсто није заобишао ни месо, јер како произвођачи и прерађивачи меса објашњавају, драстично је поскупела сточна храна због суше, а и све је мања понуда живе стоке у кланицама.

Свеже месо већ је поскупело у јуну за око 30 процената, иако су малопродајне марже за основне животне намринице до краја године ограничене на 10 процената.

Поред свежег меса, марже су ограничене и за пшенично брашно, млеко и јогурт, уље, шећер, слатководну рибу.

***

КНЕЖЕВИЋ: ХРАНА МОРА ДА ПОСКУПИ

 

Храна у Србији ће поскупети, а Влада ће се трудити да то поскупљење буде што мање како грађани не би били додатно оптерећени, казао је министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Горан Кнежевић.

„Талас поскупљења хране захватио је цео свет а ни ми нисмо имуни. Покушаћемо у сарадњи са министарством трговине да интервенишемо на домаћем тржисту али не треба бити велики оптимиста“, рекао је јутрос Кнежевић гостујући на РТС-у.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!