Црна Гора ће у наредне три године морати да врати 1,23 милијарде евра, показује Нацрт програма економских реформи за период од 2018. до 2020. године, који је утврдила Влада Црне Горе.
Према тим подацима, наредне године на наплату долази 106 милиона евра, 2019. Црна Гора треба да плати 572 милиона, а 2020. године 553 милиона евра доспјелих обавеза према страним повјериоцима.
Без дилеме црногорска економија се већ налази у некој врсти дужничког ропства према иностраним повјериоцима, па је за отплату постојећих дугова Влада приморана да диже нове кредите или да изврши емисију државних обвезница, што је већ увелико у плану.
Тако је, на примјер, за 2019. годину износ дуга проузрокован доспијећем евробонд обвезница из 2014. године енорман за црногорске могућности и износи око 573 милиона евра, а ништа боља није ни ситуација са обавезама за 2020. годину када такође мора да се отплати сличан износ како би се покрили трошкови настали 2015. године.
Чини се да је план да се стари кредит отплаћује новим можда и једина опција коју Подгорица има у тренутној ситуацији, па се већ сада гласно размишља о финансијским аранжманима са Свјетском банком за 2019. и 2020. годину са роком доспјећа за наредних десет година што упућује да ће неким будућим генерацијама Црногораца остати у аманет да плаћају „благодети“ данашњег живота.
Ако још свему томе додамо да огроман доларски кредит за ауто-пут, који је у изградњи, није ни био дио овог прорачуна, а који ће такође у наредној деценији морати уредно да се сервисира, онда ни не чуди зашто је Влада Црне Горе одлучила да од Нове године „олакша“ живот својим грађанима тако што ће повећати стопу ПДВ-а на 21 одсто, као и цијену електричне енергије за 6 одсто.
„Као што је и сама више пута изјавила, Марковићева Влада је само Влада континуитета попут претходних влада Ђукановића и она у потпуности наставља исту праксу по питању реструктуирања јавног дуга, тако што ће позајмљивати новац да вратимо стара задужења, док ћемо дефиците у буџету да ’пегламо‘ са новим повећањем ПДВ-а и потпуно наопаком наплатом пореских дугова у вези са признавањем наплаћивања пореза огромног пореског дуга привилегованим компанијама, тако што ће држава на име дуга узети неадекватне и неусловне пословне просторе, при томе плаћајући далеко већу цијену од тржишне“, каже Бојанић.
Све у свему, према Бојанићевом мишљењу, благодарећи погрешној економској политици Владе Црне Горе, „на крају ће цех опет морати да плате сви црногорски грађани, и наравно сви они коректни пословни људи који уредно измирују своје обавезе“.
„На крају, када се подвуче црта, биће кажњени сви они који плаћају редовно порезе, а добитници ће бити они који свјесно одуговлаче, годинама не плаћајући порез, да би то на крају платили неком безвриједном имовином“, прецизира Бојанић.
Наш саговорник је кратко прокоментарисао и чињеницу да се Црна Гора, нажалост, налази у негативној спирали задуживања према страним повјериоцима, из које ће држава тешко моћи да се извуче можда и наредних неколико деценија.
„Садашња Влада и неколико претходних влада на челу са Ђукановићем су задужиле не само грађане садашње Црне Горе, него и њихове потомке, тако да ће у наредних 10, 20 година сви морати да враћају дугове које је ова власт улудо потрошила“, закључује Бојанић.
Небојша Поповић, Спутник