Начелник Управе за одбрамбене технологије Министарства одбране, генерал-мајор Бојан ЗРНИЋ: Очекујем да беспилотна летелица „врабац“ у наредних месец дана прође проверу у Техничко опитном центру и да се уведе у оперативну употребу до краја године. А „пегаз“ је у другој трећини развоја. Завршен је развој земаљске контролне станице. Он има могућност да буде и борбена беспилотна летелица, са интеграцијом противоклопних ракета. Очекујемо да његово завршно испитивање почне средином 2017.“
ПРЕМИЈЕР Александар Вучић присуствовао је данас на војном аеродрому Батајница отварању новог хангара за потребе РВ и ПВО и промоцији новог модерног наоружања, произведеног у Србији, и најавио да ће Србија наставити да се такмичи са неупоредиво развијенијим земљама како би могла да заштити своју територију.
Вучић је рекао да је у току пријем два руска хеликоптера МИ 17, који ће стићи у Србију почетком јуна.
„Одвраћање било кога од потенцијалног напада на нашу земљу је циљ Војске Србије и задатак који морамо да обављамо у сваком тренутку“, рекао је Вучић.
Премијер је навео да се на батајничком аеродрому налази 12 од укупно 14 „ласта“, које ће у року од неколико месеци бити у пуној употреби за основну обуку пилота.
Вучић је рекао да је Србија много радила на ракетним системима, на вођеним ракетама, имајући у виду чињеницу да пратимо шта се у региону збива и како се неке земље наоружавају.
„Полако, али сигурно ојачавамо ратно ваздухопловство и противваздушну одбрану“, рекао је председник владе.
Нови хангар изграђен је на месту хангара који је порушен за време бомбардовања 1999. године, а намењен је за смештај лаке авијације, односно одржавање авиона типа „Ласта“„ и хеликоптера типа МИ-17 и „Газела“.
Одговарајући на питања новинара, командант Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране, генерал-мајор Ранко Живак, објаснио је да је трајно и дугорочно решење за контролу и заштиту ваздушног простора набавка нових ваздухоплова који ће да надоместе постојеће авионе МиГ-29.
Међутим, пошто то зависи од много фактора и економске ситуације, припадници Министарства одбране и Војске Србије, како је објаснио Живак, чине све како би извукли максимум из постојећих капацитета, попут ремонта авиона МиГ-21 у ваздухопловном заводу „Мома Станојловић“„.
Када је реч о „ластама“, Живак је најавио да би припадници Војске Србије до септембра требало да добију 10 авиона, док је у међувремену обављена преобука техничког и пилотског састава.
„Обучено је језгро од пет-шест наставника пилота, који су израдили програме обуке, разраду вежби, технике пилотирања, све што је неопходно да почетник, кадет, на селекцији може да ради обуку у ваздуху. Радимо паралелно и то је важан моменат за нас, да унапредимо сегмент почетне и основне обуке, да подигнемо број сати налета“, рекао је Живак.
Када је реч о транспортној авијацији, он је поновио да се ради на набавци два нова хеликоптера Ми-17, који ће уз постојећи хеликоптер Ми-17 и Ми-8 и авион Ан-26 бити основа у наредном периоду.
Начелник Управе за одбрамбене технологије Министарства одбране, генерал-мајор Бојан Зрнић, говорећи новинарима о беспилотним летелицама, истакао је да се очекује да „врабац“ у наредних месец дана прође проверу у Техничко опитном центру и да се уведе у оперативну употребу до краја године.
„Када је реч о беспилотној летелици „пегаз“, она је у другој трећини развоја. Завршен је развој земаљске контролне станице. Она има могућност да буде и борбена беспилотна летелица, са интеграцијом противоклопних ракета. Очекујемо да њено завршно испитивање почне средином 2017.“, закључио је Зрнић.
Танјуг