Суботица — Око 80.000 људи у Србији живи од пијачне делатности, а око трећине укупног робног промета у земљи се обавља преко пијаца.
Председник Управног одбора Пословног удружења „Пијаце Србије“ Бела Бодроги, истиче да је то разлог да се ова делатност уреди кроз посебан законски акт .
Ти подаци проистичу из последњег Елабората о стратешком развоју пијачне делатности у Србији, на основу којег су представници Привредне коморе, чији су члан „Пијаце Србије“, затражили доношење посебног законског акта, рекао је он за Тањуг.
Бодроги је напоменуо да се усвајањем новог Закона о трговини, у члановима од 21. до 28. “напокон појављује и пијачна делатност, али да већ две године недостаје њихово појашњење кроз подзаконске акте”.
“Не чекајући доношење подзаконских аката, радна група „Пијаца Србије“ већ је израдила предлог подзаконских аката који се односе на пијачну делатност, а до краја новембра ћемо понудити министарству и предлоге који се односе на допуну Закона о пијачним делатностима“, рекао је Бодроги.
Према његовим речима, од законодавца се тражи да се децидније регулишу поменути чланови закона, односно изради тачно упутство шта се тачно односи на пијачну делатност.
“Не смемо да заборавимо да је једна од суштина пијаца у томе да је то место на којем се продаје било који пољопривредни производ који настаје као вишак у баштама било ког нашег градјанина”, рекао је Бодроги.
Танјуг