Брисел — Србија једна од најсиромашнијих земаља у Европи. Наш БДП износи тек 35 одсто европског просека. Иза Србије само Албанија и Босна и Херцеговина.
Велике разлике у животном стандарду грађана појединих земаља Европске уније забележене су и у 2012, па су Луксембуржани поново заузели позицију најбогатијих, а Бугари најсиромашнијих грађана Уније, показале су прелиминарне процене европске статистичке службе Еуростат.
Прма подацима Еуростата, највећи бруто домаћи производ (БДП) по становнику према стандарду куповне моћи забележен је у Луксембургу, чији је ниво више од два и по пута изнад просека ЕУ и износи 271 одсто ЕУ просека, док се Бугарска налази на најнижем нивоу са 47 одсто.
Осим земаља чланица, Еуростат је израдио и процене за Хрватску која ће ускоро и званично постати 28. чланица Уније, али и четири земље кандидаткиње – Турску, Црну Гору, Македонију и Србију – као и за две могуће земље кандидата Босну и Херцеговину и Албанију.
Од земаља из региона, највећи БДП по становнику према стандарду куповне моћи очекивано има Хрватска и он износи 61 одсто просека ЕУ. Црна Гора је на другом месту на нивоу од 42 одсто просека ЕУ.
Србија и Македонија налазе се на нивоу од 35 одсто, Албанија 30 одсто, док је Босна и Херцеговина на нивоу од 28 одсто европског просека, показују подаци Еуростата.
Ипак, међу земљама кандидатима и потенцијалним кандидатима за чланство у ЕУ (не рачунајући Хрватску која ће за неколико недеља постати чланица ЕУ), највиши БДП по становнику мерено паритетом куповине моћи имала је Турска – 56 одсто просека ЕУ.
Луксембург и даље убедљиви лидер
Иако су грађани Хрватске најбогатији у региону, на скали чланица ЕУ наши западни суседи не стоје баш најбоље. Хрватска је на дну групе земаља које још чине Литванија, Естонија, Пољска, Мађарска и Летонија, а чији је БДП по становнику између 30 и 40 одсто испод европског просека.
Једине чланице ЕУ које се налазе иза Хрватске, али и значајно испред Србије, су Румунија и Бугарска. Наши источни суседи поново су у 2012. имали БДП по становнику мерено паритетом куповне моћи нешто више од 50 посто испод просека Европске уније (Румунија 49 одсто, Бугарска 47 одсто европског просека).
С друге стране, Луксембург је и у 2012, као и у претходној години, имао више од два и по пута већи БДП по становнику мерено паритетом куповне моћи од просека ЕУ.
Ко су богаташи ван ЕУ?
Еуростат је израдио и одговарајуће процене за Исланд и Норвешку, у групи чланица Европског подручја слободне трговине (ЕФТА).
По њиховим подацима норвешки БДП по становнику мерено паритетом куповне моћи у 2012. био је готово двоструко већи од просека ЕУ. Исландски је био нешто више од 10 одсто већи од просека ЕУ.
Уз велики заостатак за Луксембургом следе Аустрија, Ирска, Холандија и Шведска, с БДП-ом по становнику мерено паритетом куповне моћи око 30 одсто изнад просека ЕУ-а у 2012.
Немачка и Данска заједно с Белгијом и Финском чине групу земаља чији је БДП по становнику прошле године био од 15 до 25 посто изнад просека ЕУ-а. У Великој Британији и Француској он се кретао око 10 одсто изнад просека ЕУ.
Просечни БДП по становнику у ЕУ имале су Италија и Шпанија, док је кипарски био око 10 одсто испод просека.
У Малти, Словенији, Чешкој, Словачкој, Грчкој и Португалу БДП по становнику био је 2012. од 14 до 25 посто испод просека Еуропске уније.
Како би још прецизније описао стварни животни стандард домаћинства у ЕУ, Еуростат је осим БДП-а по становнику, који по њима заправо одражава ниво привредних активности, употребио и алтернативни показатељ стварне појединачне потрошње по становнику.
И по том показатељу Луксембург је у 2012, као и у 2011, заузео позицију земље чији су грађани у посматраном раздобљу имали највиши стандард у ЕУ, и то 41 одсто изнад просека ЕУ. Најнижи стандард су и по том показатељу имали грађани Бугарске, 51 посто испод просека ЕУ.
Србија по том показатељу стоји нешто боље – 43 одсто просека Европске уније.
ПОБЈЕДА, БУСИНЕСС.ХР