Свет

Одмеравање новог партнера

Посета потпредседника – и будућег председника – Кине Вашингтону

Вашингтон – У Вашингтону је у гостима стари знанац који ће бити одмераван не по томе шта је данас, него шта ће бити сутра. У званичној посети Америци је, наиме, Си Ђингпинг, садашњи потпредседник, а ускоро (почетком идуће године) нови председник Кине.

Протоколарни домаћин му је потпредседник Џо Бајден, али је главни догађај сусрет са Бараком Обамом. Слике њих двојице у Белој кући које ће обићи свет, део су, како подробно описују овдашњи медији, „детаљно испланиране кореографије” постепене инаугурације новог кинеског лидера, у којој је посета Америци један од веома важнијих елемената.

Одмеравање новог партнераСи ће посетити и државу Ајову, где је 1985, као функционер из нижих ешалона партије, обилазио фарме и неколико дана био гост једне фармерске породице. Том приликом спавао је у тесној дечјој соби, окружен, како то описује „Вашингтон пост”, играчкама из „Звезданих стаза”. 

Ово сугерише да будућем лидеру главног америчког партнера и највећег глобалног ривала није страна ни „обична Америка”. „Био сам тада дубоко импресиониран напредном технологијом и гостопримством предузимљивог америчког народа”, подсетио се Си на те дане у писаним одговорима на питања која му је поставио „Пост”.

Оно што се у процењивању новог партнера засад ставља у први план јесте уверење да је Си (58), прво, бољи познавалац Запада од садашњег председника Ху Ђинатаоа, као и да је „самопоузданији и друштвенији”. Ћерка му иначе студира на Харварду, подсећа се да радо гледа холивудске филмове о Другом светском рату, а у поменутом интервјуу америчком листу изнео је и да, кад год може, прати утакмице НБА лиге.

Да ли ће то нешто значити у америчко-кинеским односима којима престоје озбиљна искушења, друго је питање. У порасту су наиме тензије због кинеске економске политике, која је на мети пре свега кандидата републиканаца за председничку номинацију, али и америчких бизнисмена.

Јуче, на дан приспећа Сија у Вашингтон, у „Вашингтон посту” је преко целе стране објављен оглас Америчког пословног и индустријског савета (лобија приватних и предузећа у породичном власништву), насловљен са „С љубављу из Кине”, у чијем визуелном делу је пет различито обојених пилула са посебним натписом на свакој: „манипулација валутом”, „субвенције”, „дампинг”, „загађење” и „крађа интелектуалне својине”.

У текстуалном делу оглас подсећа Обаму да је само пре неколико месеци рекао да је „Кина веома агресивна у штимовању трговинског система у своју корист”, при чему је пример за то манипулација валутом, као и да је у недавном говору о стању нације поручио да „нећемо трпети када наши конкуренти не играју по правилима”.

У својим одговорима на питања „Вашингтон поста”, Си Ђингпинг је наговестио да са њим неће бити нимало лакше него са садашњим председником. Део о економској сарадњи врви бројевима које америчке критичаре Кине подсећају да су користи од међусобних веза обостране и за Америку сасвим опипљиве.

Тако наводи да је амерички извоз у Кину у последњих 10 година порастао за 486 одсто и Америци обезбедио више од три милиона радних места. Од 50 америчких држава, 47 је имало троцифрени раст свог извоза у Кину, док су куповином кинеских производа амерички потрошачи уштедели 600 милијарди долара.

Помињући азијско-пацифички регион, напоменуо је да се ту кинеско-амерички интереси спајају у највећој мери, не пропуштајући да „пецне” недавно најављено проширење америчког војног присуства у том делу света, опаском да „док људи стреме ка миру, стабилности и развоју, стављање у први план војне безбедности, распоређивање нових снага и јачање војних савезништва није оно што регион прижељкује”.

Поређења Си Ђингпинга са Ху Ђинтаом указују и да је он, будући мање „крут” од актуелног председника, склонији да одбруси Западу „из рукава”. С тим у вези, цитира се изјава која га можда у највећој мери показује као „кинеског националисту”: „Неки странци са пуним стомацима немају друга посла него да упиру прстом у нас”, рекао је пред представницима кинеске дијаспоре 2009. у Мексику. „Као прво, Кина не извози револуцију, друго, не извози ни глад и сиромаштво и, треће, не манипулише вама. Шта још о томе може да се каже?”

Милан Мишић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!