Односи турске владе и САД све су напетији откако је администрација председника САД Џоа Бајдена већ у првом месецу свог рада критиковала Анкару због људских права, након чега је ове недеље турски председник Реџеп Тајип Ердоган оптужио Вашингтон да подржава курдске милитанте које сматра одговорним за смрт турских војника у Ираку, пишу светски медији.
САД су биле су присиљене да брзо крену у смиривање напетости са Турском након што је Ердоган довео у питање америчку подршку после смрти 13 турских војника и полицајаца које је претходно заробила Курдистанска радничка странка (ПКК) на северу Ирака, пише “Форин полиси”.
– Ако смо заједно с вама у НАТО-у, ако желимо да наставимо наше јединство, тада ћете се искрено понашати према нама. Стаћете уз нас, а не уз терористе – рекао је Ердоган.
То је, указује “Форин полиси”, најновија епизода у дуготрајним препиркама две земље. Америчке снаге бориле су се заједно с курдским Јединицама народне одбране (YПГ), повезаним с ПКК, против Исламске државе у Сирији, односно војног савеза који и даље љути Анкару.
Вест о смрти 13 турских војника и полицајаца у планинској пећини на северу Ирака, пала је попут бомбе у турску напету и подељену политику, оцењује “Њујорк тајмс” наводећи како је инцидент изазвао критике Ердоганове опозиције али и отворио пут подстицању националистичких осећања и сузбијању противника.
Бајденов другачији тон
Узаврело непријатељство турске владе и администрације америчког председника Џоа Бајдена избило је на површину почетком недеље када је Ердоган оптужио САД да подржавају курдске милитанте које сматра одговорним за смрт турских војника, написао је “Вашингтон пост”, додајући како се чини да је непосредна ескалација напетих односа избегнута након изјаве америчког државног секретара да “терористи ПКК сносе одговорност” за смрт таоца.
Иако постоји низ подручја у којима америчка влада жели да сарађује с Турском, поједини стручњаци сматрају да ће се Бајденова администрација можда суочити са сложеношћу односа две земље много раније него што је то намеравала.
Спор око куповине руског одбрамбеног система С-400, опредељење Беле куће да критикује кршења људских права и ситуација у Сирији, истиче лист, могу довести до даљњих препирки Анкаре и Вашингтона.
Бајден – који је током председничке кампање Ердогана назвао “аутократом” – још увек није обавио први телефонски разговор с турским председником. Упркос томе, оцењује вашингтонски лист, Бајден је већ постигао другачији тон од свог претходника, Доналда Трампа који је с Ердоганом имао блиске односе без обзира на дугогодишња неслагања око политике у Сирији и одлуке Анкаре да купи руски противракетни одбрамбени систем С-400.
Ердоган се “удварао” Трампу, али…
Бајден је започео своје председништво заузимајући видно оштрији став према Турској, а аналитичари очекују тежак пут између нелагодних савезника како се њихови интереси све више разилазе. Турски председник Ердоган, попут многих челника који су се “удварали” Трампу, добија хладну реакцију Бајдена, чија је администрација веома брзо критиковала Турску.
– Турска и САД имају различите интересе и не деле вредности. Две земље могу заједно сарађивати на неким питањима, али не постоји ништа додатно што их повезује – рекао је Стивен Кук, виши сарадник у Одбору за спољне односе са седиштем у Њујорку.
Медији такође наводе мишљење аналитичара Галипа Далеја, који у свом есеју предвиђа ће се америчко-турске напетости појачати, нарочито јер су две нације имале различите ставове о томе шта значи ресетовање односа.
За Бајдена, написао је, ресетовање значи обнављање либералног међународног поретка под вођством САД у којем Турска преокреће своје везе са Русијом и Кином, док за Ердогана “ресетовање односа значи да ће се САД помирити са новом геополитичком стварношћу у турском окружењу, укључујући ту и улогу Турске”.
Радио Слободна Европа