Економија

Одраше нас домаћи лихвари: Затезне камате у СРбији највеће у Европи!

Камате које плаћамо за сваки дан кашњења у плаћању рачуна за комуналије, струју или порез највише су у Европи.

Уколико не платите на време било коју услугу, од струје, преко воде и телефона, до интернета, рачунајте да ће вам бити обрачуната камата од 16 одсто. Изузетак су пореске обавезе. За доспеле а неплаћене рате пореза казнена камата је још виша – 17,5 одсто.

И док су казнене камате у Европској унији чак упола ниже него код нас, а у окружењу бар за трећину, грађане ових држава не брине оно што је за Србију већ уобичајено питање сваког ко уопште има среће да има посао – кад ће плата? А према подацима Уније послодаваца, у прошлој години, у 38 одсто фирми зарада је каснила до два месеца, а за још толико запослених – дуже од два месеца.

Плате најниже у Европи, а камате највише
– Немам куд. Не плаћам рачуне за комуналије на време. Плата ми касни три месеца. Уплатнице су на све веће износе, али се надам да ћу ући у неки ритам плаћања чим нам газда исплати заостале зараде. Пре неколико дана сви у фирми смо били у паници. Објављено је да ће сви они који нису платили порез на имовину на време, морати да плате и казну од 50.000 динара. Али остали смо немоћни. Газда нам је обећао исплату ускоро – прича за “Блиц” Јована Ц. (45) из Београда, која као комерцијалиста ради у приватној штампарији.

С друге стране, у јавним предузећима и осталим фирмама које пружају разне услуге грађана кажу да морају да обрачунавају затезне камате.

Многи од њих, осим казнене камате, предвидели су и искључење услуге, где је то могуће. Тако, рецимо, „ЕПС Снабдевање“ са мреже искључује свако домаћинство које не плаћа струју два месеца. Пуно је, кажу у овој фирми, оних који имају и заостале дугове из претходних година, када није важило то правило.

Казна до 50.000 динара
Новчане казне су предвиђене и кад се не плати пун износ пореза. Рецимо, чак и ако је власник стана платио порез за прошлу годину, али не у пуном износу, може ускоро очекивати позив судије за прекршаје који му, бар како закон предвиђа, уз обавезу плаћања обавезе назидане износом затезне камате може наплатити и 50.000 динара пенала.
– Привредном друштву „ЕПС Снабдевање“ купци дугују укупно 21 милијарду динара, а од тога домаћинства девет, а привреда 12 милијарди динара – кажу за “Блиц” у ЕПС-у.

Месечни износ који само на каматама заосталих дугова ЕПС узме од грађана је 126,2 милиона динара, односно прерачунато по данашњем курсу чак милион евра!

“Србијагас” потражује од грађана око 740 милиона динара. По том основу, затезна камата износи 324.000 динара месечно. Исти обрачун спроводе и топлане, као и сва комунална предузећа.

Када су у питању дугови за порез, затезна камата је још виша и одређује се тако што се на референтну каматну стопу НБС додаје десет одсто.

 

Гордана Булатовић, Блиц

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. kosmet
    24. март 2015. at 08:39

    Upozorenje Svim Srbima u beograd ; Izbrojali smo 46 autobusa koji je presao izmisljenu granicu na Merdare pun siptarskih policajaca 10 minuta posle pola noci tacnije u 00.10 a sada je 24 mart . Autobusi su upuceni u Beograd kazu idu da biju Srbe da cuvaju Vucica i njegovu vladu . Ljudi policajci su pod punom spremom kako da nazovem ratnom spremom za razbijanje demonstranata . Kola sa Srbskom registracijom na celo su vlasnistvo drzave Srbije u njima je Marko Djuric sa svojim telohraniteljima . On vodi siptarsku policiju . Pazite sta radite ovi su spremni da pucaju iubijaju Srbski narod u Beograd . Nesto ce biti danas u Beograd sta ce biti ako neko nesto zna neka javi

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!