Интервју

ОДУСТАЛИ: Нема ништа од улагања арапске Ал Дахре у српску пољопривреду

Београд на води је архитектонска визија коју су досад политичари користили само у пропаганди. Небројено пута су грађани имали прилику да гледају министре или страначке прваке како замишљено гледају у мапе будућег пословног центра Србије на каквом би нам позадивели многи. Никад се ништа из тога није изродило, а обично би идеја о Београду на води отишла низ ту исту воду чим би се избори завршили. Сада је другачије, тврди Синиша Мали, председник привременог већа Београда и главни човек Владе Србије у споразумима с партнерима из Уједињених Арапских Емирата.

Због чега је Београд на води сада другачији пројекат?

– Због тога што смо нашли инвеститора који ће то финансирати. Из Дубаија нам је дошао Мохамед ал Абар који је градио највишу зграду на свету – Буџ Калифу у Дубаију. Гради на три континента и компанија Емаар је најзаслужнија што је Дубаи данас то што јесте. Он је одушевљен положајем Београда на две реке и убеђен да се на тих 80 до 100 хектара, зависно да ли ће у пројекат ући и Београдски сајам, може направити милион и по квадрата ексклузивног пословно-стамбеног простора.

Kо ће градити „Београд на води“?
Српска грађевинска оператива. Градићемо још један мост преко Саве, четири луксузна хотела, укупно објеката у којима ће живети и радити 200.000 људи. Процена инвестиције је 3,1 милијарди евра.
Ал Дахра је био један од првих послова који се помињао у серији аранжмана с УАЕ, али зашто нисмо видели реализацију?
– Имали смо проблем који се пре свега односи на оно што смо ми очекивали. Постојао је предуговор који је базиран на одређеној цени пољопривредног земљишта од 10.000 до 12.000 евра по хектару. Кад су они дошли и направили анализу, испоставило се да се њима то не исплати и одустали су. Не од Србије већ од тог конкретног посла у четири комбината.
Дакле, аграрни аранжман није успео?
– Није са Ал Дахром конкретно тај. Али се отворила шанса за аранжман са другом емиратском компанијом Ал Равафед. Они долазе на разговоре 19. јануара. Реч је о компанији која има земљишта у Европи, Америци и Азији. Имају огромно искуство и врхунске стручњаке. Али цена земљишта ће морати да буде мања, негде око 5.000 евра, уз велика улагања у модернизацију производње. Ми ћемо активирати зајам за наводњавање од 200 милиона евра и ако успемо да са њима склопим споразум добијамо и сигуран пласман робе и нећемо више гледати у небо и бринути због суше. Дакле, имаћемо и континуитет производње и пласмана.

Аеродром остаје наш

Било је речи да би нека од арапских компанија могла да преузме аеродром „Никола Тесла“ у концесији, као и земаљско опслуживање авиона.
– Није тачно да уопште постоји идеја о преузимању аеродрома. Тачно је да Етихад жели да преузме земаљско опслуживање авиона, јер је то део посла којим се иначе аеродроми нигде не баве. Они раде процену тог посла и ако буду желели да га преузму то ће урадити кроз Ер Србију.

И Техника иде Етихаду?

Да ли је тачно да би компанија Мубадала авијација могла да преузме Јат Технику?
– Није то писмо Мубадале, него баш Етихада. Компанија Етихад у флоти има 89 авиона и још 218 поручених, што широкотрупних што ускотрупних авиона. Њихова идеја је да покушају да од Јат Технике направе свој светски центар за одржавање ускотрупне флоте.

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!