Србија

ОЕБС: И даље без решења за повратак расељених Срба на Косово

ПРИШТИНА – Иако је од сукоба прошло 15 година и упркос великој међународној помоћи, око 220.000 расељених изван Косова и око 17.000 расељених на Косову и даље немају трајна решења када се ради о повратку или интеграцији, навео је ОЕБС у извештају о добровољном повратку.

Број повратника на Косово сваке године се смањује, пише у извештају објављеном у понедељак.

Истиче се да је косовско Министарство за заједнице и повратак предузело важне мере да помогне расељеним особама, укључујући усвајање нове Стратегије за заједнице и повратак 2014-2018 и спровођење анкете у циљу идентификовања потреба особа расељених на територији Косова у сарадњи са УНХЦР и Данским саветом за избеглице.

Међутим у извештају се напомиње да не постоје сарадња и координација између институција на централном и локалном нивоу, као ни између влада у региону, када се ради о обезбеђивању помоћи расељеним особама и повратницима.

ОЕБС, такође, скреће пажњу на проблем нелегалног усељавања у куће и објекте чији су власници расељене особе.

У извештају се даље указује да је од августа 2012. до августа 2014. године ОЕБС забележио преко 230 безбедносних инцидената који погадају повратницка места, нарочито у пећком региону, док је отпор примајућих заједница довео до блокаде могућег повратка на неколико локација широм Косова.

ОЕБС позива Министарство за заједнице и повратак да побољша прикупљање података и сарадњу са општинама као и са органима са централног нивоа.

Такође, позива косовску Агенцију за имовину и судове да одговоре на нерешена имовинска питања, као и општине да као свој приоритет хитно поставе доделу земљишта и омогуће социјално становање како би се подржао повратак у случцају да нема приступа имовини.

Док указује на број позитивних реаговања косовске полиције и градоначелника општина на безбедносне инциденте, ОЕБС у извештају позива на усклађен приступ према свим таквим инцидентима, узимајући у обзир нарочиту осетљивост случајева који погађају заједнице.

Извештај је заснован на редовним активностима надгледања Мисије и допуњен је подацима које су пружили УНХЦР и Министарство за заједнице и повратак на Косову.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!