ВАШИНГТОН – Око 12.000 страних бораца из 50 земаља, међу којима има и Американаца, боре се у Сирији од почетка сукоба пре више од три године, саопштила је заменица портпарола Стејт департмента Мари Харф.
Процењује се да је више од 100 америчких држављана покушало да стигне до Сирије да би се придружили радикалним групама које се боре против режима сиријског председника Башара ал-Асада, пренела је агенција АФП.
„Сви они, можда, више нису тамо“, рекла је Харф не процењујући број Американаца који су учествовали у оружаним сукобима у Сирији.
Амерички званичници не могу да утврде где се врши организовано врбовање америчким грађанима, као што је то случај у Европи, али је Вашингтон упозорио да се борци са Запада излажу екстремно опасном ризику, посебно ако и када врате у своје земље.
Најмање 180.000 људи је погинуло у Сирији од избијања сукоба у марту 2011. године, саопштила је сиријска Опсерваторија за људска права.
Међу погинулима је 49.699 припадника наоружаних опозиционих снага, међу којима су и борци екстремистичких организација, као што су Исламска држава Ирака и Леванта и Фронт ал-Нусра, али и припадници либанског покрета Хамас који се бори на страни сиријског режима, док 2.931-дној жртви није могао да се потврди идентитет и веруј се да су странци.
Танјуг
U članu 378. Zakona o obligacionim odnosima Republike Srbije se navodi sledeće:
1) potraživanje naknade za isporučenu električnu i toplotnu energiju, plin, vodu, za dimničarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka odnosno usluga izvršena za potrebe domaćinstva;
2) potraživanje radio-stanice i radio-televizijske stanice za upotrebu radio-prijemnika i televizijskog prijemnika;
3) potraživanje pošte, telegrafa i telefona za upotrebu telefona i poštanskih pregradaka, kao i druga njihova potraživanja koja se naplaćuju u tromesečnim ili kraćim rokovima;
4) potraživanje pretplate na povremene publikacije, računajući od isteka vremena za koje je publikacija naručena.
(2) Zastarevanje teče iako su isporuke ili usluge produžene.“