Америке

ОЛИГАРХИЈА: Зашто династије владају политиком у САД?

Сједињене Америчке Државе имају више од 300 милиона становника, али када дође до избора председника САД, у последње време се појављују само две породице. Тако и сада могућност дуела Буш-Клинтон на изборима 2016. изгледа сасвим реално.

После неколико месеци наговештаја и спекулација, бивши гувернер Флориде Џеб Буш је прошле недеље изјавио да „активно разматра“ понуду да буде председнички кандидат Републиканске странке.

Хилари Родам Клинтон још није потврдила такву своју намеру, али је већ виђена за фаворита за председничку номинацију Демократске странке.

Вашингтон пропао

Али, историчар с Принстона Џулијан Зелизер сматра да фактор препознатљивог ипак може 2016. године бити бирачима важнији од забринутости због понављања „истог старог“.

„Вашингтон је пропао, те бирачи и донатори кампање траже људе који изгледају као да знају шта раде“, рекао је он. „Позната презимена постају велика предност, поништавајући и саму помисао типа: ‘О, мој боже, не могу да верујем да ће они поново бити кандидати!’ „.

То двоје потенцијалних ривала у породичним стаблима има три председника и три сенатора САД, као и три гувернера. Зашто су те две породице толико доминантне у савременој политици? – пита агенција АП.

Испоставља се да Американци, иако спремно кажу да су против династија, немају ништа против познатих презимена у политици. Познато презиме кандидату доноси препознаyљивост као што је и са сваком популарном робном марком, доноси уз то везе важне за прикупљање новца и спремну мрежу политичких контаката. Презиме такође може значити да је кандидат компетентан што је веома важно у неизвесна времена, као што сада.

„Власт рађа власт“ – каже политиколог Брендан Нихан с Колеџа Дартмут и додаје: „Династија је перпетуум мобиле“.

Политички „педигре“ може имати и негативне стране: познато презиме понекад доноси непожељне асоцијације и ризик замора јавности. Обе стране те медаље су биле видне када је Буш (61), син и брат председника САД и унук једног сенатора, најавио своју председничку намеру.

Партијски активисти кажу да ће презиме Буш помоћи Џебу да брзо привуче новац, талентоване сараднике и присталице широм земље.

Али, његов старији брат, Џорџ W. Буш, био је веома непопуларан на крају свог председниковања пре шест година. И док је изгледало да га сада људи цене више него тада, недавно објављени извештај Сената Конгреса САД о пракси мучења током саслушања у Бушово доба, подсетила је на контроверзе из времена његовве владавине.

Хилари Клинтон (67), бивши државни секретар, сенаторка и прва дама, ако уђе у председничку трку, суочиће се са истом контроверзом: с једне стране она јесте препознатљиво лице, а с друге је замор јавности.

Бивши председник Бил Клинтон је сада веома популаран, и сигурно ће водити кампању за своју супругу као што је учинио и у трци пред изборе 2008, али он и даље има много „нежељеног пртљага“ из година када је био у Белој кући.

Убрзо пошто се Буш прошле недеље приближио уласку у председничку трку, либерална група РоотсАцтион (хттп://роотсацтион.орг/) је поставила сајт хттп://нобусхесорцлинтонс.орг/ где прикупља потписе на захтеву да се „одбаци будућа доминација владе Бушових и Клинтонових, и политике Буш/Клинтон“.

Династичка политика, у којој је више чланова исте породице на изборним положајима, у САД је чешћа него што се мисли. САД су имале укупно 44 председника, од којих је осам – што је скоро петина – била из само четири породице: по два Адамса, два Харисона, два Рузвелта и два Буша.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!