Председник владе Мађарске оптужен да не маршира како му се свира већ јеретички покушава да води мађарску националну политику и продужава послове с руским фирмама
Председник владе Мађарске Виктор Орбан усуђује се да буде недисциплинован у односу на инструкције Брисела, и да, када је реч о Русији, уместо бојкота развија тесне везе с Москвом – пренео је замерке Будимпешти “појединих ЕУ дипломата” концем прошле недеље Ројтерс (“ЕУ Дипломатс Цритицизе Хунгарy фор Пурсуинг Цлосер Тиес Wитх Руссиа” ). Реч је о “више европских влада”, ненабројаних, али уверених да Виктор Орбан маршира мимо бриселског строја, и да “нагињући орбити Кремља скрнави вредности ЕУ” – међутим, критичари “нису начисто како треба одговорити”. Јер, нека несмотрена “мера да се Будимпешта укроти”, могла би да заправо побољша Орбанов имиџ међу мађарским евроскептицима, придодајући његовој популарности код куће још и епитет “некога ко се опире Бриселу”, пренео је Ројтерс став неименованог европског дипломате.
“У време када већина ЕУ држава изолује Москву и размишља о јачању санкција, јер се украјински прекид ватре одроњава, Орбан је узнемирио многе себи равне успостављањем тешњих веза с Русијом”, коментарише агенција. Ројтерс је навео четири појединости којима је влада Мађарске “узнемирила” Орбанове критичаре. Прво, говорећи о санкцијама, председник владе је изјавио да је ЕУ санкцијама Русији “себе саму погодила у стопало”. Даље, потписао је с Москвом уговор о изградњи нуклеарне електране. Онда, обуставио је транспорт гаса кроз Мађарску Украјини и најзад – Орбан “жели да убрза рад на руски подржаном гасоводу Јужни ток, против којег је Брисел”.
Смишљају му “европски одговор”
Једини међу Орбановим критичарима поменут именом и презименом је Гинтер Крихбаум, немачки хришћански демократа, председник Комитета немачког доњег дома за европске послове. “Не желимо да се санкције ЕУ одређене Русији подривају”, цитиран је Крихбаум од агенције. “Таква амбивалентност није без ризика. Руси настоје да сломе јединство ЕУ чланица, нарочито у земљама које су у већој мери зависне од руског енергетског извоза”, цитиран је.
Могућно је да је разлог томе што “нема консенсуса о начину на који би се одговорило да би се Орбан, лидер који узастопно омаловажава норме ЕУ, убедио да промени курс”, каже Ројтерс. Агенција цитира неименованог дипломату који мисли да Орбан мало хаје за утисак који ће произвести код себи равних у ЕУ, и да ће он продужити по своме “све док Европа на крају не одговори одлучно”. Говорећи ко је све у ЕУ у табору против Орбана, “европски дипломати” који се не усуђују да себе идентификују, нити да наброје које су то ЕУ државе против настојања Будимпеште да својом политиком пази мађарске а не туђе интересе, кажу једино да круг критичара “укључује и званичнике из суседних држава који генерално не иступају против њега”.
Иза суседних врата шири се рат. Украјинци последњим напором настоје да нешто постигну, “а Мађари у међувремену уговарају пријатељску фудбалску утакмицу са Русима”, и тој утакмици намеран је да присуствује и Орбан, приговара анонимни “ЕУ дипломата”. Огорчен је објашњењем некога у Пешти, који је рекао да фудбал нема везе с политиком.
У радару Вашингтона
Међутим, наводећи “зачин” од којег се очекује да мађарску чорбу ипак заљути председнику владе, Ројтерс помиње и САД – јер, “Орбан је такође и у радару Вашингтона”. На листи особа којима се забрањује улазак у Америку недавно се обрело и шест људи “с везама у мађарској влади”. А паралелно, “влада у Будимпешти је у четвртак објавила документ, за који је речено да је добијен од амбасаде САД, са серијом забринутости искрслих прошле године”. Америчких “забринутости” свакако. Стањем ствари у мађарском понашању, највероватније.
Нема друге него нагађати. Амбасада САД ништа није објаснила јавности. Док Орбан, тоном којим коментарише, деградира значај документа. Потврдио је пријем али је примљени папир назвао “колекцијом оптужби које смо могли током протекле четири године чути од опозиције”, пренео је, наводи Ројтерс, мађарски радио. “Комад папира с дрљотинама. Да није написано на енглеском, помислио бих да га је писала опозициона партија”, цитиран је Виктор Орбан.
У случају неуважавања “вредности” ЕУ, земља чланица може бити подвргнута казненим одредбама, што до сада никада није било примењено. Међутим, Мађарска је и прималац “милијарди евра” средстава ЕУ за развој. У одређеним условима, било би начина да се “ошине” и мимо оптужби за прекршај “вредности” из ЕУ уговора, суспензијом новчаних примања из будзета за развој Брисела, потсетио је Ројтерс.
Битка коју Орбан не може добити
Притисак Вашингтона, посредством бирократије Брисела, на реметиоце дисциплине у блоку Запада у обнови, помно се прати и у Москви. Придодавање шест мађарских имена, на табли где је списак личности којима се забрањује улазак у Америку, у руским изворима је протумачено одлуком Америке да влади Виктора Орбана пошаље “врло озбиљну дипломатску поруку” (“Хунгарy Ундер Стронг Политицал Прессуре Фром УС”, ЕнРИА.ру, октобра ).
Упитан од руске агенције, ту оцену је изнео Андраш Раж, мађарски политолог. Конкретна имена проскрибованих нису битна (нису ни позната!), “важна је генерална порука овог потеза” САД, сматра стручњак.
Амерички дипломати су “не једном наговештавали да се они не слажу са Орбановом ‘источном политиком’, посебно са све тешњим и блискијим односима с Русијом”, навео је стручњак. Наводно, Јужни ток и прекид доставе гаса Украјини посредством држава источног дела ЕУ које су купци руског гаса и саме, главни су повод. Али повод, јер Америка замера и за мађарску куповину руских нуклеарних реактора. Америку раздражује утисак који се производи поступцима Будимпеште, да она “дејствује против већ утврђене воље већине ЕУ и НАТО”, оценио је политолог.
Саговорник руске агенције је проценио да “Орбан не може да добије ту битку”. САД су најважнији савезник Мађарске “са становишта норми, вредности и војне безбедности”. Ако вас “ваш најважнији пријатељ критикује, тада морате слушати”, подвукао је саговорник. Он је проценио да је “Мађарска досегла границу на којој мора одлучити”, да “поља за маневрисање више нема” и да је “одржавање стратешких односа са САД”, а у исто време и “одржавање односа с Русијом, на начин како влада сада чини, на даље немогућно”, цитиран је од руске агенције.
“Опасно скретање” Будимпеште
Почетком новембра, Ројтерс је јавио о “дипломатској офанзиви (САД) да се Мађарска одврати од продаје удела у хрватској енергетској фирми Русији”, рекавши да Запад у томе види “опасно скретање Будимпеште у орбиту Москве” ( У.С. Wорриед Ит Цоулд ‘Лосе’ Хунгарy то Руссиа Овер МОЛ Гас Деал”). Сенатор САД који се спремао на пут у Европу, задужен је од Стејт департмента да сврати и у Хрватску, “да лобује” владу у Загребу за одговарајуће поступање у тој бизнис-ствари. Реч је о уделу МОЛ компаније у ИНА индустрији.
Том приликом, поменуто је, међутим, још једно од Орбанових савезничких скретања – а то су од мађарске владе повећане дажбине иностраним банкама. Такође и финансијски захтеви неким америчким компанијама, оглашени су за уцене. Замерке премијеру Орбану покуљале су у етар једна за другом, допуњаване, једанпут примедбом да угрожава слободу штампе, други пут оптужбом да има сасвим своју, од Запада независну политичку линију, уз начело: прво Мађарска, а потом и све друго. Наводно, није против “либералне државе”, али јесте за то да у Мађарској мађарске националне вредности буду те које су надређене другим.
“Ветар дува са истока”, цитирао је тим поводом Орбана руски западно поседовани Москоу тајмс – проналазећи у премијеровим ставовима аргументе за тврдњу да председник владе Мађарске “креће Путиновим стопама” (“Хунгарy’с Виктор Орбан Wалкс ин Путин’с Фоотстепс”). МТ је Орбана уградио у циљ, према којем је већ окренута оштрица хистеричне анти-руске пропаганде америчких медија-машина за рат у светској јавности. Поставио га је уз председника Русије Владимира Путина – тиме што источни “ветар”, комбинација “преседана и руског утицаја”, “олуја етничког шовинизма и анти-бриселског расположења која се подиже у Москви”, шиба украјинском равницом, и ако би било само до Виктора Орбана, за тили час би ветар пронашао себи пут до ЕУ, упозорио је МТ. Јер, “Виктор Орбан каналише Путинову крајње десну реторику”, коментарише лист. Он је тај који је “прошлог месеца прогласио крај либералне државе”, који обећава да “Мађарска неће постати економска колонија Брисела”, него ће се развити у “државу радног благостања” и који говори да Мађарска треба да постане “тврђава против све те застрашујуће толеранције коју је ЕУ спремна да промовише”, од права на абортус до заштите сексуалних мањина.
Орбанове опасне речи су према МТ, његов позив да се “уважавају хришћанство, слобода и људска права”, и да се откаже гостопримство невладиним организацијама финансираним из иностранства. Ако то звучи познато, ништа необично, пошто су то ствари покренуте у Русији, а Орбан је Русију пронашао за модел политичког развоја.
“Оно што је у вези са Орбановом политиком застрашујуће, јесте то што се чини да она следи преседан руске”. Јесте, са истока нешто иде, али то није ветар, то је вирус, скоро да вапи у помоћ западни Москоу тајмс.
Петар Поповић, Балкан магазин
orbane srbija je uz tebe…
covjek ima svoje ja
Državnik koji gleda I pazi na interese svoje zemlje I građana…Na koga li ovaj naš PRVI Premijer vlade(nije više PRVI podprecednik vlade,PPV,ali opet je prvi),gleda,za ove dve i po godine,još mi nije jasno,sem da tonemo!
bravo tako se to radi gospodine Orbane ti si gazda u svojoj kuci !
to domacine sitan cardas u crvenim cizmicama pokazi i pobedi ……..
I naravno odmah mu se desava „spontano“ okupljanje naroda.
hahahahah sad ce i bijedna amerika na celu sa merkelovom da napravi i tamo rat a optuzice srbiju,nista me nebi zacudilo
rusiju ne mogu jer ne granice sa njom
Evropa nema buducnost.Nema resurse,nema nista a Rusija ima sve.Samo lud covek ili onaj koj je dobro placen da radi protiv interesa svoje zemlje ce da gleda i slusa naredbe iz Brisela.Ko hoce u evropi da prezivi u buducnosti morace da se okrene Rusiji.
Pametan covek uzima ne ono sto mu se daje nego ono sto je dobro za njegovu drzavu i narod.
pomocice Moskva
tako rade pametni politicari
TAKO HOCE I NAS PREMIJER A NE ZNA DA U MADJARSKOJ RADNICIMA BAS NE CVETAJU RUZE