Претходних дана друштвеним мрежама ширили су се видео снимци са главне Железничке станице Београд центар (Прокоп), на којима се јасно види оштећење носећих стубова. Исто то забележио је јуче и новинар Данаса, а читаоци нам се јављају са питањем колико је та станица уопште безбедна, с обзиром на видљива оштећења на стубовима.
Наизглед потпуно уређена станица, која је свечано отворена 2018. године, ипак не доноси обећана безбедна путовања.
Видео снимци илуструју другачију реалност, па тако велики, сређени комплекс крије низ пукотина и неправилности.
Може се приметити да су носећи стубови између другог и трећег перона, на којима неколико стотина путника у току дана чека воз, видно оштећени.
Малтер је већ почео да пада из великих пукотина, а покушај да се оне „замаскирају“ различитим отпацима, још више скреће пажњу на њих.
Данијел Дашић, грађевински инжењер, каже да ситуација не мора у потпуности да буде опасна, али да свака пукотина ипак нешто значи и да је озбиљно пуцање материјала као што је малтер, знак да се нешто дешава што није предвиђено и што би требало да се провери.
„Технички ми делује више да је попуцао малтер, кога су урадили како би прекрили основну конструкцију, да би лепше изгледало. Да сам на месту грађевинског инспектора наложио бих да се скине сав тај малтер да би се видело да ли постоје оштећења на бетонским носачима. Ово што је попуцало може да се деси услед различитог квоцијента ширења материјала на топло хладно, али је могуће да је дошло и до микропомерања самог система. Свакако је укључено више фактора“, додаје Дашић.
Истиче да су у питању тежине бетонских носача које се мере у хиљадама тона, а самим тим и њихово оштећење представља проблем који се не сме занемарити.
„Најмање што би могло да се уради јесте да се наложи, назовимо „отварање“ тих пукотина, да би се видело у каквом стању су бетонски носачи. Такође, проверити и да ли постоје пратеће пукотине на главним носачима, изузетно јаким конструктивним елементима. Уколико је озбиљан пробем, неопходно је забранити приступ путницима, али и спречити пролазак возова“, каже грањевински инжењер.
Наводи да неадекватна изградња доводи до великих последица, а како каже“треба знати и поставити малтер да не би отпао, али причамо о људима који очито од грађевине имају само то да су прошли поред Грађевинског факултета неколико пута“.
И док се расправља о безбедности путника и функционалности станице, Дашић као једину позитивну ствар у овом случају види у чињеници да су главни елементи Прокопа рађени „пре тренутне власти“, али да разлог за бригу постоји јер како истиче „видимо да све што се реконструише пада, па том приликом предлажем да реконструишу и Владу“.
Мастер архитектуре Инес Радовић, навела је за Данас да се поводом снимака Прокопа које је видела на друштвеним мрежама, обратила грађевинској инспекцији, тражећи ванредни инспекцијски надзор.
„Пишем вам поводом снимка са главне железничке станице Прокоп у Београду, а који се дели на друштвеним мрежама и јасно приказује значајно оштећење носећих стубова. Молим вас да у најкраћем могућем року утврдите да ли је само завршна облога испуцала услед неравномерног скупљања/ширења или је нарушен интегритет самог носача или је у питању лажни снимак“, навела је Радовић у писму инспекцији.