Србија

Опленачка берба: Српски бренд у песми опеван

Опленачка берба је и ове године, упркос киши и веома ниским температурама окупила више од 200 излагача грожђа, вина и ракије.

Опленачка берба је и ове године, упркос киши и веома ниским температурама окупила више од

200 излагача грожђа, вина и ракије.

Бербу у Тополи која је опевана у многим песмама и која представља бренд Шумадије отворио је Расим Љајић, министар туризма, трговине и телекомуникација у Влади Србије, у присуству председника општине Топола, Драгана Живановића и народног посланика и председника СО Топола Драгана Јовановића.

Манифестацију је посетило неколико стотина хиљада људи. Други дан традиционалне бербе грожђа у Тополи је обележило више културно-уметничких и пољопривредних активности и смотри народног стваралаштва које су завршене доделом признања многобројним излагачима вина и ракије. Медаље и пехаре им је уручио Драган Живановић, председник општине Топола.

Дрво живота из краљеве шуме

Била је запажена и изложба воћарских производа на штандовима Пољопривредне школе у оквиру Средњошколског центра у Тополи, коју је отворио Бранислав Недимовић, српски министар пољопривреде. Истог дана, пуцњем из Карађорђевог топа, почела је и Смотра народног стваралаштва коју је уводним говором отворио Драган Јовановић председник СО Топола. Скупу су присуствовали министарка Нела Кубуровић и бивши министар Никола Селаковић и остале високе званице .

Украшени штандови

– Опленачка берба је уврстила Тополу у мрежу изузетних дестинација у Србији – каже директорка ТО Опленац Љиљана Тодоровић и додаје:

Продато 20.000 литара вина

Опленачка берба добила је награду и признање као најзначајнија традиционална манифестација која окупи и до 10 пута више гостију него што Топола има становника. Тодоровићева наводи да цела општина учествује у креирању ове манифестације.
– На Опленачку бербу долазе гости из суседних земаља као и наши домаћи. Преко 20.000 литара белог и црног вина прода се током трајања манифестације, око 100 литара ракије и око 30.000 килограма сезонског воћа – изјавио је један од излагача који није желео да му се име помиње.

-Улице Тополе су биле тесне да прихвате бројне госте из свих крајева Србије и иностранства, па се њима једва кретало. Богато украшени штандови повијали су се под теретом изложених производа од грожђа, вина и ракије. У великом броју посетиоци су се задржавали у шаторима угоститељских објеката који су уз добар естрадни звук посетиоцима служили печење и традиционални специјалитет, кисели купус из земљаног лонца.

Већ годинама истовремено с Опленачком бербом траје и Сабор изворног народног стваралаштва, чиме организатори и покровитељи, општина Топола и Туристичка организација Опленац из Тополе, на најбољи начин откривају богату традицију тога краја, дух народа и његов начин живота. Због тога ову манифестацију Шумадинци једноставно зову Вашар у Тополи.

Промоција и старих заната

У оквиру традиционалне привредно-туристичке манифестације Опленачка берба организује се Међународно оцењивање вина и ракија. У данима трајања Сајма вина и домаће радиности бирају се добитници награда и признања у неколико категорија: најаутентичнији стари занат, препознатљив сувенир, сталност у појављивању и најкомплетније представљање јер се Опленачком бербом промовише и Сабор изворног народног стваралаштва, у част вина и грожђа.

Народна светковина

Реч вашар је синоним за богату народну светковину. О тополском вашару песму Вашар у Тополи испевао је познати српски песник Добрица Ерић. Много година пре њега и народни певачи су сведочили да у том догађају уживају, стиховима песме: „Обраше се виногради, доле крај Тополе“, која је постала обележје Опленачке бербе. И дан-данас важи прича да грожђе и вино крепе здравље и да су извор снаге уморном сељаку који је често бивао ратник. Грожђе и вино, каже наш народ, буде успавано весеље, подстичу разоноду и забаву. Одржавање вашара или панађура, како су ово народно саборовање називали од давнина, у Тополи датира још из времена кнеза Александра Карађорђевића.

– Опленачка берба је у календар привредно туристичких манифестација уведена још 1962. године и од тада се у срцу Шумадије одржава редовно сваког другог викенда у октобру. Тих октобарских дана, Топола постаје место где се окупља велики број људи. Они три дана славе бербу грожђа, дегустирају вина и проводе се уз музику коју воле – вели Вита Станојевић, познати фрулаш.

Винарије

Опленачка берба је манифестација која представља јединствену прилику да се обиђу винарије чланова Удружења винара Шумадије. Они традиционално за ову прилику отварају врата свим заинтересованим посетиоцима за дегустацију и упознавање с њиховим винима. Тако је било и ове сезоне.

Ж. Марковић – Вести

фото: Игор Маринковић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!