КОНЗОРЦИЈУМ „Фронтијер фарма“ и „Петровакса“ имаће још три месеца за преговарање око уласка у „Галенику“. Влада Србије је недавно изменом уредбе продужила рок, тако да једини понуђач који је прошао први круг потраге за стратешким партнером српске фабрике лекова, одлуку може да донесе до краја марта. Управо тај датум ће бити прекретница и за петрохемијски комплекс – у меморандуму са Међународним монетарним фондом Влада Србије се обавезала да ће дотад или продати или затворити „Азотару“ и МСК, али и потражити купца за „Петрохемију“.
Последњи дан марта је датум до кога Влада обећава да ће имати акциони план и прецизне датуме када ће затворити четири нерентабилна рудника „Ресавице“. Када је реч о РТБ „Бору“, менаџмент ове компаније стрепи и од самог краја године, јер Влада обећава да ће дотад кренути у избор новог руководства. У међувремену, кинеска државна енергетска компанија „Пауер Чајна“ ради дубинску анализу евентуалног уласка у неки од делова борског комплекса.
– Унапред припремљеним планом реорганизације предвиђен је избор новог менаџмента РТБ „Бора“ и ми ћемо то поштовати – истакао је у четвртак министар привреде Горан Кнежевић. – Проблем „Азотаре“ и МСК су цене гаса. Са нижим ценама они би били профитабилни. Ми верујемо да ћемо их приватизовати до половине следеће године. Они су интересантни инвеститорима који могу да обезбеде јефтинији гас, али то нису превасходно Руси. То могу и Мађари и Кинези. „Петрохемију“ смо очистили од дугова и са новим уговором са НИС они могу да послују тржишно.
Када је реч о преговорима око уласка стратешког партнера у „Галенику“, министар привреде тврди да добро иду. Тражи се компромис са банкама, Уникредит и Интезом, којима „Галеника“ дугује око 60 милоиона евра. Када се заврши јавни позив фабрика лекова неће бити заштићена од принудне наплате. Уколико се не постигне договор, банке би је лако могле отерати у стечај. Надлежни верују да им то није интерес, јер би из стечаја проценат наплате био мали. Од Нове године јавна предузећа би требало да крену у потрагу за директорима.
ДУЖНИЦИ
МЕЂУНАРОДНИ монетарни фонд инсистира и да „Електропривреда Србије“ и „Србијагас“ скину тајност са највећих дужника. Захтевају да ова јавна предузећа почну месечно да објављују имена 20 највећих неплатиша. У последњих неколико година ЕПС избегава да ода имена фирми и појединаца од којих највише потражује под изговоркм да је то пословна тајна. Из „Србијагаса“ с времена на време процури податак ко предњачи у дуговима.
– Имамо обавезу да у наредном периоду распишемо конкурсе за директоре јавних предузећа – истакао је Кнежевић. – Очекујем да то буде решено у најкраћем могућем року, одмах након Нове године. Изабрана је кадровска комисија за спровођење конкурса за избоз директора јавних предузећа.
АВАНСНО ДО ГАСА
ВЛАДА је донела Уредбу којом се прописује начин плаћања гаса од 1. јануара 2017, по којој велики потрошачи неће моћи да добију гас – ако не плате. Због заосталог дуга биће искључене и велике неплатише струје.
– Велики дужници за гас и струју од 1. јануара биће искључивани тзв. мач системом – рекао је министар енергетике Александар Антић. – Код наплате испорученог гаса имамо проблема са једним бројем потрошача. За поједине ће се тражити авансно плаћање, а за друге банкарске гаранције. Мислим да смо близу договора да „Азотара“ обезбеди гаранцију.
Новости