Поједине Нишлије тврде да се у протеклом периоду у том граду појавио фалсификован новац, и то у апоенима од хиљаду, две и пет хиљада динара. Новац је скоро идентичан оригиналу и тешко је уочити разлике. У полицији су потврдили да су фалсификати све бољи, али кажу да немају повећан број пријава лажних новчаница.
Фалсификован новац стиже из Бугарске
Ивана Марковић (30), која ради у туристичкој агенцији у Нишу, каже да је у августу готово свакодневно добијала новчанице којима недостаје један од бројева, а грб је умањен. На те разлике указали су јој у банци и рекли да се ради о веома добром фалсификату.
„Нисмо више примали такав новац, али смо нешто ново научили“, каже Ивана.
Нишлијка Тамара Накић остала је без хиљадарке пошто је у једној од мењачница променила новац.
И поред непријатног искуства ових Нишлија, полиција није имала повећан број пријава. Ове године грађани су приајвили 63 лажне новчанице, углавном динаре, али кажу да је то приближно прошлогодишњем броју.
Бојан Ђурковић, шеф Одсека за сузбијање привредног криминалитета упозорава грађане да обрате пажњу, поготово на местима попут бувљака, пијаца, вашара, где се углавном „растура“ лажни новац.
Према сазнањима нишке полиције, лажне новчанице стижу у Србију из околних земаља, претежно из Бугарске. Запрећена казна за фалсификовање новчаница је од 2 до 12 година.
Б92
AJDEEEEE JEL IH PRIMAJU BANKE