Од Пољске до Шпаније пољопривредници изражавају своје незадовољство због многих проблема који их муче.
Протести пољопривредних произвођача постају све учесталији и интензивнији широм Европе. Овај сектор се нашао први на удару кризе која је захватила цели свет, али и ограничења везаних за „Зелени договор“ Европске уније.
Поремећаји који муче пољопривреднике су разноврсни. Највећи проблеми су ниске откупне цене, високе цене трошкова производње, првенствено ђубрива и горива. Све већи део становништва подржава пољопривреднике, преноси Агроклуб.
Пољаци протестовали у Варшави
Пољски пољопривредници су у априлу предвођени Агроуниом, националном организацијом пољопривредника, протестовали испред зграде пољског министарства када су донели више од тоне јабука. Указали су на проблем откупа ове воћне врсте због чега су многи банкротирали или напустили своја имања.
У организацији Агроуније недавно је просуто жито испред канцеларије Јацека Сашина, заменика премијера. Превелика количина украјинског жита која је доспела на пољско тржиште изазвала је вештачку кризу.
Wow! Dutch farmers’ power. pic.twitter.com/V38i9IrMTS
— RadioGenova (@RadioGenova) July 9, 2022
У Варшави је 7. јула одржан велики протест пољопривредника у коме је изражено незадовољство политиком која не подржава сељаке произвођаче и не бори се против инфлације већ се намећу све веће марже и обезвређују домаћи пољопривредни производи.
Житарице у Пољској имају најмању цену у целој Европској унији, а жито из нове жетве неће нико да купи. Ратари немају могућност да продају свој род и неће имати финансијска средства за следећу сетву.
Све теже бити пољопривредник у Шпанији
Пољопривредници су поново блокирали путеве, највише на подручју Андалузије. Протести су усмерени против високих цена горива и основних намирница. У марту је протестовало 150.000 пољопривредника с подручја целе Шпаније.
Hundreds of Dutch farmers block Roermond today. They promised yesterday: „The protests will continue. We have the support of millions of people. There will be actions the Holland has never seen before.“ pic.twitter.com/jdnCmPUoaa
— RadioGenova (@RadioGenova) July 9, 2022
Већ у јуну инфлација је била изнад десет одсто. Највише због инфлације и енормног поскупљења енергената и хране протестују андалузијски пољопривредници. Они су обучени у жуте прслуке изашли на аутопутеве са својим тракторима.
Холандија на ногама
Протести који у неколико последњих дана потресају Холандију власт покушава да обузда и заустави. Низом закона покушава се спровести регулација о емисији азотних материја и амонијака. То значи смањење броја стоке на фармама, али би велики број сточара, посебно у близини природних резервата, морао у потпуности да престане да се бави пољопривредном производњом. Влада је припремила новац за откуп, али пољопривредници не одустају од борбе за своја имања.
Протести су из дана у дан све интензивнији. Сточари су започели изражавати своје незадовољство затварањем краве у штале бунећи се због дозвола за испашу. Настављено је блокадом ауто-путева, а затим и дистрибутивних центара. Било је упада и на посед министарке Kристине ван дер Вал, али и прекорачења полицијских овлашћења и пуцања на пољопривредника у трактору.
The Dutch people support the farmers’ protest everywhere, even at concerts: „Farmers! Farmers! Farmers!“ pic.twitter.com/Xp1iOYnL72
— RadioGenova (@RadioGenova) July 9, 2022
Снимак је показао да је до такве интервенције дошло без разлога. Тројица тракториста су ухапшени, од којих је један шеснаестогодишњи младић којем је метак прошао поред главе. Пољопривредници су протестовали испред затвора. Полиција је после пустила њих тројицу, али је било нових хапшења.
Kомесар за животну средину Вирџинијус Синкевициус у дебати у Стразбуру о европским циљевима биодиверзитета рекао је да је мере смањења азота требало предузимати раније и сигурно не би било овако драстичне реакције пољопривредника. Он је истакао важност провођења мера заштите природе и навео примере из Шапније.
Међу холандским фармерима круже гласине да стоје на путу плановима ЕУ за масовну миграцију која је део „Плана замене становништва УН-а“ и да је то разлог одузимања њихових поседа.
Њима су се придружили пољопривредници из Немачке. Они су заједно у близини границе блокирали кружни ток у Хиренбергу.