ТРСТЕНИК – Штета од поплава у овом крају износи 545 милиона динара, а у општини где се најмање 20.000 мештана бави пољопривредом, црни биланс на ораницама достиже готово 400 милиона!
– Најозбиљније последице осетићемо у пољопривреди – истиче Мирослав Алексић, председник општине. – Западна Морава је, читавим својим током кроз Трстеник, поплавила плодне оранице на површини од око 3.000 хектара, а само на лозним калемовима и воћним садницима процењен је „минус“ од 191 милион динара. Колико је то страшна рачуница, потврђује и податак да се на нашој територији производе више од 90 одсто укупне производње воћног садног материјала у Србији!
Због свега тога, Општинско веће донело је одлуку да све власнике стамбених објеката који су пострадали у поплавама ослободи плаћања пореза на имовину, а пореза на земљиште за текућу годину биће ослобођени и сви власници поплављених пољопривредних газдинстава.
– Само код нас има више од 500.000 калемарских и воћарских садница, а на многим парцелама оштећења су и до 50 посто – каже Мирослав Бекрић, чувени произвођач из Велике Дренове, уз напомену да ће тек наредне седмице моћи да се нада да преоре 50 ари паприке.
Љубостињска река са бујичним потоцима плавила је Грабовац, Прњавор, Планиницу, Дубич. Осим њива, страдале су и вредне алатке за пољопривреду, а житељи ових села сведоче да су у ту опрему деценијама улагали…
– Вода је уништила системе за заливање, тестере, моторе за млин и сечење дрва – набраја Новица Недељковић из Грабовца, очајан због тога што су успели да спасу само неколико животиња, док им је страдала цела башта.
Најновија изливања река, нажалост, само су додала со на рану ратарима који су, крајем априла, у првим изливањима река претрпели знатну штету.
– На десетине ари посађене шаргарепе и кромпира изгубили смо због изливања Црнишавске реке, пре месец дана – каже Момчило Аћимовић, мештанин Почековине.
Од Рибничких салаша, преко Оџака, Богдања, Стопање и Планинице вода је данима носила усеве. А, када се повукла, оставила је клизишта, односно одроне са обе стране Западне Мораве. Многи путеви били су и буквално прекинути, па штета на инфраструктури премашује 152 милиона динара.
– Штаб за ванредне ситуације, од првог дана, радио је пуним капацитетом. Успели смо да сопственим средствима санирамо последице поплава, а око 90 одсто домаћинстава до сада је очишћено и дезинфиковано, те спремљено за повратак власника. И сва оштећена путна инфраструктура стављена је у функцију захваљујући ангажовању општинског штаба – „рапортира“ Мирослав Алексић.
Новости