Безбедност

Орао пао, орао пао…

Војни авион ”Орао” срушио се данас око на подручију између Мрчајеваца и Слатине, код Чачка, потврђено је ”Телеграфу” у Одељењу за ванредне ситуације Моравичког округа. Како сазнаје тај портал мајор Иван Пантић, који је управљао авионоом, катапултирао се и ван је животне опасности.

Авион се срушио приликом покушаја слетања, а на лицу места налази се 5 ватрогасних екипа, полиција и хитна помоћ, а узроци пада биће познати након увиђаја.

Према речима начелника тог одељења Драгише Брочића, на лице места упућене су екипе ватрогасаца и хитне помоћи.

”Тек ћемо утврдити о ком типу авиона је реч и колико људи је било у летилици”, рекао је Брочић.

Како се наводи у саопштењу, Пантић је свестан, комуникативан, без видљивих повреда и “субјективно се добро осећа”. У току су остале дијагностичке процедуре и биће задржан на праћењу на Војномедицинској академији.

Начелник Сектора за ванредне ситуације Моравичког округа Драгиша Броћић изјавио је да нема настрадалих и да је начињена мања штета на крововима и прозорима кућа.

Према његовим речима, срушени авион оштетио је цреп и прозорска стакла на неколико кућа, а становници тих кућа нису повређени. Броћић је додао да се авион срушио 30 метара од једне куће, односно 15 метара од њене ограде.

Начелник Сектора је истакао да ће истражни војни органи утврдити узроке несреће.

Јуришни авион Ј-22 Орао, који се данас срушио код Мрчајеваца, трећи је авион Војске Србије тог типа који је изгубљен у удесима у протеклих пет година. У све три ситуације пилоти су успели да искоче из авиона и тако се спасу.

Прво је 21. маја 2008. године у близини зрењанинског села Баранда пао Орао евиденцијског броја 25114, којим је управљао пилот мајор Томас Јаник, из 98. авијацијске бригаде из Краљева.

Пилот мајор Слободан Јоцић искочио је из авиона Орао 25156, 3. јуна 2010. године, због немогућности да извуче стајни трап и слети на писту аеродрома Лађевци код Краљева.

Он је то урадио изнад Книћког језера како би избегао евентуалну штету и жртве на земљи.

Авион Орао пројектован је у Ваздухопловно-техничком институту у Жаркову, а у наоружање је почео да улази 1983. године.

Произведено је више од 110 комада јуришне, школске и извиђачке варијанте. Тај авион је у ратовима од 1991. до 1999. године био окосница ловачко-бомбардерске авијације СР Југославије и Републике Српске.

Данас преостали Орлови лете у саставу 241. ловачко-бомбардерске ескадриле из Краљева и у саставу Сектора за летна испитивања у Батајници.

Пилот: Да ли сам неког убио?

Пилота авиона типа “Орао” прво је, када су га мештани нашли, после каптапултирања, питао где је и дали је некога убио, изјавио је Слободан Рајичић, који је међу првима стигао до Пантића.

“Мештани су одмах кренули ка пилоту. Затекли смо га како лежи и пуши. Рекао је да га мало боле леђа, ребро, али да је добро. Прво нас је питао где је и да ли је некога убио. Када смо му рекли да нема повређених и већих последица затражио је мобилни телефон да се јави жени да је жив и здрав “, рекао је новинарима Рајичић.

Рајчић у чију њиву је Пантић пао, рекао је новинарима да је Пантића ветар је носио на супротну страну од авиона, тако да је завршио у његовој њиви, око 1,5 км од авиона.

“Мештани су у шоку. Оштећени су им кровови а на појединим кућама попуцала су стакла. Кажу да су чули снажну детонацију након чега су видели да се авион обрушава под углом од 90 степени”, рекао је Рајичић.

 

Телеграф

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!