Примедба бившег америчког председника Била Клинтона, коју је прошле недеље изнео у председничкој кампањи своје супруге Хилари, да је у Пољској и Мађарској демократија постала „превише проблематична”, изазива све жешће одговоре и бунт лидера ових двеју држава.
Тако је сукоб који Будимпешта и Варшава већ дуже време имају са Бриселом добио нови подстицај непримереним коментарима с друге стране Атлантика.
Премијер Виктор Орбан јуче је рекао да и Мађари и Пољаци заслужују више поштовања од бивших и садашњих челника САД.
У Клинтоновом говору у Њу Џерсију, којим је подржао председничку кампању супруге Хилари, било је заиста свега: од тога да у те две источноевропске земље не би било слободе и демократије да САД нису победиле у хладном рату, да су Пољска и Мађарска сада схватиле да је та демократија „превише проблематична” и развиле склоност ка ауторитаризму само зато што је амерички утицај на унутрашњу политику тих земаља нестао. Бивши амерички председник је такође рекао да Будимпешта и Варшава желе „диктатуру попут Путинове”.
У одговору на ове Клинтонове ставове мађарски премијер је инсистирао да негативни коментари које о Мађарској, Пољској и централној Европи уопште, који се само множе од почетка мигрантске кризе, нису само језичке омашке. Орбан је рекао да „иза лидера Демократске странке морамо препознати лик Џорџа Сороса: уста су Клинтонова, глас је Соросов”.
На званичном сајту премијера, у тексту који преноси акценте из његовог интервјуа мађарском радију, наведено је да је Сорос „инвеститор, активиста и политички донатор који је прогласио да најмање један милион муслимана треба годишње да се пусти у Европу”.
Орбан је истакао да је Мађарска препрека том америчком плану чији је инспиратор Сорос, и да он „неће бити примењен све док Мађарска има владу која брине о националним интересима”.
Аутор: Биљана Митриновић, Политика
фото: FilmMagic