Европа

Орбан против Меркелове: План са Турском је илузија

Још откако је почела мигрантска криза, Виктор Орбан је најављивао мере над којим су се европске земље згражавале, а потом су једна по једна почеле да их копирају. Прво је посебним возовима без возног реда спроводио мигранте у сабирне центре и до друге границе, затим је изградио бодљикаву жицу, поставио наоружане војнике на границу, и већ одавно говори да је, што се Мађарске тиче, најбољи број – нула, ако је о избеглицама реч.

Подсећања ради, Будимпешта се потом хвалила да је извезла стотине километара жице у друге земље.

Чему служи мађарски референдум о мигрантским квотама који је пре два дана најавио Виктор Орбан када је свима јасно да је септембарски договор о солидарној расподели избеглица по земљама Европске уније пропао и пре него што је заживео?

По том плану, који је, мимо уобичајених правила у ЕУ, донет уз противљење Вишеградске групе, земље ЕУ су се обавезале да у складу са својом величином и економском ситуацијом прихвате тадашњих 160.000 избеглица привремено смештених у Италији и Грчкој.

Од тада је прошло готово пола године, а само 500 миграната је пребачено авионом у складу са тим никад незаживелим планом. За сваку примљену избеглицу ЕУ би одвојила одређену суму новца, а оне државе које одбију да се повинују квотама мораће да уплате новчану казну у бриселску касу. И када је донет овај план је био застарео, јер тада је већ више стотина хиљада избеглица попунило и пребукирало готово све земље западне Европе које су им давале најповољније услове.

Први подаци о плану ЕУ са Турском почели су да цуре још у време министарског савета ОЕБС-а у Београду крајем новембра прошле године. Тада је већ, како је Виктор Орбан најавио, Европска унија разматрала да прими 500.000 људи који су побегли од рата у Сирији а налазили су се у Турској. Расељавање би представљало „огроман притисак на Мађарску и остале земље Вишеградске групе и Мађарска то неће прихватити”, рекао је тада.

Касније, пре месец дана, процурио је у јавност план Холандије, земље која тренутно председава Европској унији. Холандским планом предвиђено је да се „кључна група земаља Европске уније” обавеже да ће годишње прихватати 250.000 избеглица којима би се дозволио легалан прелазак из Турске у Европу.

У замену за то, стотине хиљада миграната који су илегалним путем доспели из Турске одмах би се организовано враћали из Грчке у Турску, великим бродовима. Уколико „кључна група земаља ЕУ” добровољно прихвати избеглице, свих 28 чланица уније морале би да сносе финансијски терет.

На маргинама бриселског министарског дводневног састанка, који се завршава данас, говори се да је нека варијанта овог холандског плана и даље актуелна и да би он морао да се утаначи до 7. марта, када ће се одржати самит ЕУ и Турске у Бриселу.

Мађарски шеф дипломатије Петер Сијарто рекао је јуче да се планирани мађарски референдум односи само на одређивање будућих квота, пошто је Будимпешта заједно са Словачком судским путем оспорила ранију одлуку ЕУ о квотама, која је по његовим речима „донета уз непоштовање прописа ЕУ”.

За разлику од министра спољних послова, мађарски премијер је много отворенији у одбијању најављеног плана и осуди Немачке. Оценивши за дневни лист „Билд” да је немачки тон „груб, суров и агресиван”, Орбан је рекао да ће квоте изменити „етнички, културни и верски” профил Европе. Он тврди да се Европа излаже ризицима од „тероризма, криминала, антисемитизма и хомофобије”. Договор ЕУ и Турске у циљу смањења броја избеглица у Европи Орбан сматра „нереалистичним”.

Европа, по њему, моли Турке да јој у замену за новац и обећања обезбеди границе јер то не може сама да уради.

Док идеју да се из Турске приме избеглице и авионом распореде широм Европе Орбан назива илузијом, „јер ми нећемо и не можемо да га испунимо”, немачка канцеларка Ангела Меркел подржала је план према којем би Турска запечатила границе у замену за новчану помоћ, а избеглице би се према одређеним критеријумима легално доводиле у Европску унију.

Виктор Орбан, јавно за сада, као једино решење нуди зид који би оградио Турску од Грчке. Кад се шефови влада и држава ЕУ нађу за мање од две недеље заједно са турским лидером, биће касно и за такве градитељске подухвате. Очекује се да тада почне нови масовни прилив миграната. Седам европских земаља већ је увело граничне контроле унутар шенгенске зоне.

Уз Мађарску, многе друге земље сумњају да је план са Турском који заговара Немачка изводљив. Прошле године тек у јуну број миграната је нарастао на сто хиљада, ове године више од сто хиљада избеглица из Сирије већ је преко Турске стигло у Грчку. И са топлијим временом очекује се да тај број много брже расте.

Виктор Орбан није прецизирао у ком тренутку ће се одиграти мађарски референдум. Јасно је да ни за изјашњавање народа нема више времена. Уосталом, он је већ дао одговор на питање о мигрантима. Најбоља квота је нула избеглица.

Зорана Шуваковић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!