Нови Закон о продаји државних непокретности који треба да буде усвојен предвиђа и продају вила на елитним локацијама. Њих ће моћи да купе само тајкуни и политичари, и то по повлашћеним ценама.
Право да купе државне виле у елтином делу престонице имаће они који сада живе у њима, цену ће одредити Пореска управа, а имаће и право на попуст од највише 25 одсто
Најскупље државне виле и станови на најатрактивнијим локацијама у саставу су Друштва за издавање некретнина (Дипос). Колико их има, ко у њима живи, односно ко ће имати право да их откупи, једна је од највећих тајни свих власти. Према незваничним проценама, Дипос газдује над 300 резиденцијалних објеката и 150 станова.
Према предложеном закону, право куповине ових вила и станова имаће закупци који су се 1. јануара 2015. налазили у њима. У Мрежи за реституцију кажу да ова одредба оставља простор за сумње да се закон прави „по нечијој мери”.
Зрело за корупцију
– Овакав предлог закона омогућава да посумњамо да су одређени људи блиски власти знали да се пре 1. јануара уселе у одређене виле, а да их онда, када се закон донесе, купе испод цене – каже за „Блиц” Миле Антић из Мреже за реституцију.
Он додаје да ће продаја државних вила бити неправедна зато што је реч о корисницима који годинама користе луксузне просторе по непристојно ниским закупнинама.
– Тако ће људи блиски властима и режимима који се годинама гнезде у вредним државним некретнинама за смешан новац сада моћи да купу исте те некретнине за много мању суму од реалне – каже Антић.
Цену вила одређиваће Пореска управа или неки други државни орган, али ће они који су се задесили у њима имати попуст од 25 одсто.
„Цена продаје може бити умањена уколико је тржишна вредност предмета продаје резултат инвестиционих улагања закупца у претходних 10 година, с тим што износ умањења не може прећи 25 одсто од утврђене тржишне вредности”, пише у Закону.
Антић каже да и ова одредба оставља простор за корупцију, јер ћемо доћи у ситуацију да се за очишћено двориште скида четвртина цене.
Шминкање пред продају: Једна од државних кућа на Сењаку
У Дипосу нико није желео да говори за „Блиц”.
Вила на Дедињу 1.500.000 евра
Највише Дипосових кућа и станова налази се на Дедињу, Сењаку и Бановом брду.
– Цене вила на Дедињу су од 2.500 па до 3.000 евра квадрат, у зависности од опремљености, величине дворишта, имају ли базен… Има вила и за 1,5 милиона евра – каже за „Блиц” Верица Марковић из агенције „Некретнине Фабрика”.
– Директор Ђоко Кривокапић је на путу, али можете ако хоћете да пошаљете мејл – поручила нам је секретарица директора.
Питања смо послали, али одговора нема. Већина државних вила Дипоса налази се у Дипломатској колонији на Сењаку. Ту су дипломате, тајкуни, политичари… Међу њима је и Милорад Вучелић, који је у једну од вила сместио редакцију „Печата”.
– Да ли ћу да купим вилу? Не знам о чему причате, не знам ни за закон – каже овај познати левичар.
У комшилуку је и Београдски фонд за изузетност, који води Соња Лихт.
– Наравно да нећемо купити некретнину у којој смо јер немамо новца за то. Изнајмљујемо тај простор заједно са Форумом Србија – Немачка – каже она.
СТРОГО ПОВЕРЉИВО: Ко је у вилама ДИПОС
Колико некретнина рентира Дипос, по којим ценама и ко живи у њима, питања су на које одговоре тражи и повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић.
– Уколико Дипос без одлагања не поступи по мом налогу и не пружи информације о имовини којом располаже, Влада Србије то треба да обезбеди принудом. Министарство за државну управу у том случају треба да покрене прекршајни поступак против одговорног лица – каже Шабић.
Ивана Мастиловић Јаснић, Блиц
фото: Оливер Бунић
Rešenje za sve probleme koje pravi stoka vlasti je GLOGOV KOLAC!