Економија

Органска храна – наш рудник злата (видео)

Док се у Србији води интезивна расправа о прихватању генетски модификоване хране, многе земље у свету се све више окрећу органској производњи.

Основни принципи на којима се базира развој органске пољопривреде, у којој је коришћење ГМО строго забрањено, а који је поставила Међународна федерација за органску пољопривреду на чијим стандардима се заснива и Закон о органској производњи Републике Србије су принципи здравља, екологије, праведности, неговања и старања.

Органска храна производи се на еколошки здравом земљишту, у чистом окружењу и није хемијски третирана, није дозвољена употреба адитива, не садржи конзервансе, емулгаторе, вештачке боје, вештачке ароме, антибиотике, хормоне или лекове. 

Широм света је органском експлоатацијом само у протеклој деценији обухваћено више од 26 милиона хектара уз константан раст учешћа површине органске производње у односу на површину државе. 

Највећи процент у овом тренутку бележи Лихетенштајн (27,3%) и Аустрија (19,7%) док су најважнији узгајивачи органске хране, по површини коју обухватају, у Великој Британији, Немачкој и Италији. Тендеција развоја органске производње све је израженија у земљама централне и источне Европе (Чешка, Словачка и Пољска).

Скривени рудник злата у Србији
Када је о Србији реч, органска производња је скривени рудник злата за нашу земљу како је недавно изјавио министар пољопривреде Драган Гламочић. 

Гламоћић је оценио да је органска храна потенцијал Србије и да министарство намерава да стави акценат на њену производњу, при чему ће бити важно да се направи јасна разлика у односу на ГМО и у односу на цену, јер мора да буде већа, навео је. 

Стручњаци су сагласни да су потенцијали за овај начин производње у Србији огромни али недовљно искоришћени и да органска производња представља посебну шансу за мале пољопривреднике јер су мали поседи у органској производњи примери како слабост може бити преточена у предност. 

Саветују да би требало повећати број органских производа, афирмисати их на домаћем тржишту и омогућити домаћим произвођачима да стекну предност у пласману своје робе, у различитим установма, као и у трговинским ланцима.

Органско млеко

За сада, од органских анималних производа највећа је потрошња органског млека. Органско млеко је све присутније у супермаркетима већине земаља Европске уније. Његова највећа производња је у Данској (15%), док се у Аустрији око 14 % млека добија са фарми организованих по концепту самоодрживе производње. 

Цена органског млека је и до 40 % већа од цене млека добијеног у комерцијалног производњи. У складу са кампањом о здравом животу, органско млеко је највећи продор на тржишту обезбедило у производњи дечије хране у свету. 

Што се Србије тиче, органско млекарство је тек у повоју. Компанија Имлек је, тренутно, код нас једини произвођач органских млечних производа, који се на рафовима виде под брендом “Белло органиц”. 

Захваљујући еколошки здравом окружењу у којем земља није третирана вештачким ђубривом, органско млеко добијено са домаће фарме се налази у самом врху лествице по квалитету састојака и њиховој хранљивости. 

Сирово млеко којим се снабдева компанија Имлек (16.000 литара дневно) се добија са фарме Велвет фарм у Чуругу које поседује квалитетно земљиште на коме се органски узгаја храна којом се и краве хране због чега дају млеко врхунског квалитета. 

Ова фарма поседује све потребне сертификате у складу са законима Републике Србије и стандардима које прописује ЕУ. 

Упркос ризику да се производ који је скуп у односу на остала млека на тржишту и који захтева сложен процес производње, Имлек се ипак упустио у пројекат, а након инвестирања у прилагођавање производње „органском начину“ (транспорт, амбалажа…) крајњем потрошачу је пружено нешто што може да се купи у много развијенијим државама.

Све више тражимо органску храну

Највећа фарма за производњу органског млека у Србији не успева да произведе довољно млека и говедине да би подмирила огромну тражњу, што је сигнал да потрошачи све више траже органску храну. 

Чињеница је да је органски произведана храна хигијенски исправна и безбедна храна која има повећану биолошку и нутритивну вредност а која се огледа кроз повећан садржај витамина и минерала (калцијум, магнезијум, гвожђе), омега 3 масних киселина и антиоксиданата, односно повећан број у појединим намирницама. 

Због тога производња незагађене , на природан начин гајене хране, у свету постаје потреба, а не само тренд. 

Тренутно се она у Србији може наћи на понеком рафу, у специјализованим продавницама и на понекој тезги на пијацама. 

Ипак, чињеница да „органске фарме“ ничу на све више места у земљи и да већ постоје крајеви посвећени искључиво органском узгоју (Стара планина, неки делови Војводине…) указују на то да су исти тренд и потреба у повоју и у Србији. 

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!