КРАГУЈЕВАЦ – Више од 500 запослених у “Застава оружју” протестовало је данас испред управне зграде крагујевачке фабрике због најаве да ће представници радника бити разрешени чланства у Надзорном одбору.
“Намера државе да данас донесе одлуку о разрешењу представника друштвеног капитала чланства у Надзорном одбору за нас је нелегитимна одлука, јер у структури власништва у фабрици 25 одсто је друштвени капитал”, рекао је председник Синдикалне организације, Драган Илић.
Наглашавајући да радници од данас остају без представника у Надзорном одбору, Илић је рекао да је протест организован како би се запослени на тај начин супротставили одлуци која ће бити донета на Скупштини предузећа и указали на незакониту одлуку државних органа.
Према његовим речима, радници траже да док постоји друштвени капитал имају свог представника у Надзорном одбору, да се пре конверзије друштвеног капитала реши питање дуговања државе према фабрици за произведену и извезену робу из 80-их година прошлог века, и да влада Србије која је власник 75 одсто капитала осмисли план развоја и осавремењавања фабрике.
“Наш захтев је и да држава уђе у преговоре о томе на који начин ћемо наплатити заостала потраживања, јер се свакодневно у медијима ствара слика да је фабрика један од највећих дужника у Србији”, рекао је Илић, прецизирајући да дуговања државе према фабрици износе више од 100 милиона долара.
Он је навео да је раније с представницима ресорних министарстава договорено да ће бити урађена конверзија, али да се то није десило, као и да нису реализоване обећане инвестиције.
Представници радника су после получасовног протеста ушли у Управну зграду фабрике како би представници Скупштине предузећа предали захтеве.
Током протеста радници су носили транспаренте “ЕУ не признаје ваше одлуке” и “Где је наших 100 милиона долара”.
На протесту се чуло и да је синдикат јутрос обавештен да је држава одобрила средства за социјални програм у фабрици, те да радници о томе могу да се изјасне до 3. децембра.
У Надзорном одбору држава има три представника, а друштвени капитал два.
Танјуг