Крагујевац — Синдикати неколико предузећа наменске индустрије оштро критикују одлуку Владе Србије да запослени у њима плаћају солидарни порез на плате веће од 60.000 РСД.
У оружарским синдикалним организацијама кажу да шест фабрика домаће одбрамбене индустрије запошљавају укупно око 6.000 радника, који би, заједно са својим породицама, требало да плаћају цену дводеценијског партијског запошљавања у јавном сектору, у којем тренутно ради близу 800.000 људи.
За разлику од нарастајуће армије запослених у јавном сектору, из војних фабрика је у последњих десетак година, по разно – разним основама, отпуштено на хиљаде радника.
„Сврставање предузећа наменске индустрије у категорију предузећа чији радници плаћају солидарни порез доказ је да власт нема осећај за специфичности предузећа одбрамбене индустрије Србије (ОИС)“, истичу синдикалци уз напомену да извоз из те гране у значајној мери смањује спољнотрговински дефицит земље.
Како наводе, та предузећа су прошле године извезла наоружање, муницију и опрему за више 150 милиона долара, од чега су само Први партизан, Застава оружје и Прва искра, пласманом наоружања и муниције, као и трансфером технологија оствариле девизни приход већи од 100 милиона долара. Отуда би било логично очекивати да такве резултате прате подстицаји, а не санкционисање од стране државе, која домаћим произвођачима не пружа неопходну подршку и финансијску помоћ при реализацији скупих развојних пројеката, чуде се синдикалци.
Увођење солидарног пореза запосленима у фабрикама одбрамбене индустрије сведочи, сматрају синдикалци, и о томе да су представници власти, који себе представљају као борце за социјалну правду и интересе „обичних људи“, изгубили свако интересовање и разумевање за животне недаће радника, који више не могу да прихвате и носе терет економске и социјалне кризе, тим пре што се настављају урушавање српске привреде и отпуштања радника.
Српски оружари упозоравају да овакав однос државе према предузећима наменске производње све озбиљније угрожава пословање њихових фабрика и почиње да доводи у питање и опстанак домаће одбрамбене индустрије. Зато и питају да ли су производња оружја и опреме и даље потребни овој земљи.
Данас